Rosja rozpoczyna ćwiczenia sił jądrowych. Ukraina tłumaczy, co to oznacza

Artykuł
zdjęcie poglądowe

Rosja może wzmocnić szantaż jądrowy przed wizytą prezydenta USA Joe Bidena w Europie, aby udaremnić tę wizytę i osłabić wsparcie dla Ukrainy, ocenił ukraiński wywiad wojskowy. W opublikowanym komunikacie wskazano, że w Rosji rozpoczynają się właśnie ćwiczenia strategicznych sił jądrowych.

"Potwierdzono przygotowania komponentów strategicznych sił jądrowych do odpalenia rakiet balistycznych bazujących na morzu i lądzie, a także pocisków manewrujących odpalanych z powietrza", oświadczył HUR.

Podał także, że w ramach przygotowań do tych manewrów przetestowano system Monolit, służący do scentralizowanego dowodzenia bojowego siłami zbrojnymi Rosji. Podniesiono też stan gotowości bojowej strategicznych sił jądrowych.

"Takie działania władz wojskowych i politycznych Rosji mają na celu w szczególności przeszkodzenie wizycie Bidena w Europie, zaplanowanej na 20-22 lutego, poprzez jawny szantaż jądrowy, a także osłabienie wsparcia międzynarodowego dla Ukrainy", ocenił wywiad.

Przypomnijmy, Joe Biden wyrusza w poniedziałek do Polski. Jak podkreślił Biały Dom, wizyta w Polsce jest częścią szerszych dyplomatycznych wysiłków administracji USA związanych z rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy