Rosja: oficjalna liczba zgonów na Covid-19 przekroczyła 100 tysięcy

Artykuł
Liczba nowych zakażeń w Rosji utrzymuje się poniżej 10 tysięcy w ciągu doby
Fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

W Rosji liczba zgonów na Covid-19 według danych sztabu rządowego sięgnęła w sobotę 100 017, po tym, jak w ciągu ostatniej doby zmarły 384 osoby. Najwięcej przypadków śmiertelnych odnotowano w Moskwie - 16 816 od początku pandemii i 52 w ciągu minionej doby.

Na drugim miejscu znajduje się Petersburg, gdzie zmarło od piątku 36 pacjentów. Ogólna liczba zgonów wzrosła w rezultacie do 12 366. Petersburg jest drugim, po stolicy, najludniejszym miastem Federacji Rosyjskiej.

Znacznie wyższe dane na temat zgonów w Rosji związanych z Covid-19 podaje urząd statystyczny Rosstat, który stosuje inną metodologię obliczeń. Według Rosstatu w lutym br. Covid-19 był główną przyczyną śmierci ponad 16,5 tys. osób. Koronawirus został potwierdzony ponadto u 7793 zmarłych osób, lecz nie był główną przyczyną śmierci.

Według danych Rosstatu umieralność w Rosji wzrosła w lutym br. o 30 tysięcy, co podnosi dane o zwiększonej umieralności od początku epidemii do ponad 422 tysięcy.

Zwiększona umieralność jest oceniana poprzez porównanie liczby zgonów podczas pandemii ze śmiertelnością w analogicznym okresie w poprzednich latach. Wielu demografów uważa, że właśnie zwiększona umieralność pozwala na określenie skali przypadków śmiertelnych Covid-19.

Liczba nowych zakażeń w Rosji utrzymuje się poniżej 10 tysięcy w ciągu doby. Od piątku wykryto 9021 nowych infekcji, więcej niż dzień wcześniej, gdy było ich 8792. Ogólna liczba zakażeń w ciągu ponad roku pandemii koronawirusa sięgnęła w sobotę 4 572 077.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy