Rosja igra z ogniem. Putin, Szojgu i Gierasimow prowokują wojnę światową [wideo]

Tomasz Domański 26-10-2022, 17:36
Reuters/Rosyjskie Ministerstwo Obrony

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i szef sztabu generalnego Rosyjskich Sił Zbrojnych Walerij Gerasimow zgłosili pełną gotowość militarną w przypadku ataku ze strony Ukrainy. Na poligonie Kura, znajdującym się na położonym na rosyjskim Dalekim Wschodzie półwyspie Kamczatka, przećwiczono "zmasowane" uderzenie jądrowe. Poinformowały o tym rosyjskie, a za nimi - zachodnie media.

Cytują one ministra obrony Siergieja Szojgu, który przekazał, że „rosyjscy żołnierze pod dowództwem Władimira Putina przeprowadzili ćwiczenia w zakresie zmasowanego uderzenia nuklearnego w odpowiedzi na atak jądrowy przeciwnika”.

Niezależny portal Meduza przytoczył komunikat służby prasowej Kremla, która poinformowała, że „zadania ćwiczebne strategicznych sił powstrzymywania zostały zrealizowane w pełnym zakresie, wszystkie rakiety dosięgnęły celów i potwierdziły swoje parametry”.

Przekazano także komunikat Putina: „W kierunku poligonu Kura na Kamczatce wystrzelono międzykontynentalną rakietę balistyczną Jars z państwowego kosmodromu doświadczalnego w Plesiecku. Z morza Barentsa wystrzelono rakietę balistyczną Siniewa. Do wykonania zadań użyto także samolotów Tu-95MS, z których wystrzelono rakiety manewrujące klasy powietrze-ziemia”.

Ćwiczeniami - jak podano - dowodził sam Putin. We wtorek Pentagon poinformował, że został uprzedzony przez władze Rosji o planowanych manewrach.


Źródło: Reuters/PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy