Rosja i Japonia zakończą w końcu II wojnę światową? Chcą przeprowadzać wspólne manewry

Artykuł

Japonia i Rosja porozumiały się ws. wzmocnienia współpracy wojskowej, w tym przeprowadzenia wspólnych manewrów i ustanowienia mechanizmów konsultacji w dziedzinie obronności - ogłoszono w Tokio w sobotę po spotkaniu szefów MSZ i resortów obrony obu krajów.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział po rozmowach w sobotę, że wzmocnienie współpracy w dziedzinie obronności będzie korzystne dla interesów narodowych zarówno jego kraju, jak i Japonii. Chodzi m.in. o zagrożenia związane z terroryzmem, programem nuklearnym Korei Północnej i innymi napięciami w regionie.

Spór między Rosją i Japonią o Wyspy Kurylskie sprawił, że oba kraje nie podpisały jeszcze traktatu pokojowego po II wojnie światowej. Sobotnie rozmowy były pierwszym wspólnym spotkaniem szefów MSZ i obrony. Rosję reprezentował Ławrow i minister obrony Siergiej Szojgu. Po stronie japońskiej w rozmowach uczestniczyli: szef MSZ Fumio Kishida i minister obrony Itsunori Onodera.

Ławrow podkreślał jeszcze przed rozpoczęciem rozmów, że będą one oznaką "nowego etapu w relacjach między Rosją a Japonią".

Wczoraj ogłoszono, że pod koniec stycznia lub początku lutego odbędą się spotkania na szczeblu wiceministrów z obu krajów, natomiast szef japońskiej dyplomacji planuje na wiosnę wizytę w Rosji. Tematem rozmów wiceszefów MSZ obu krajów będzie rozwiązanie trwającego od blisko 70 lat sporu o Wyspy Kurylskie.

Coraz silniejsza obecność wojskowa Chin w regionie oraz zagrożenia ze strony Korei Północnej sprawiają, że Japonia stara się o szerszą, nie tylko ze swym kluczowym partnerem - USA - współpracę w sferze obronności. Z kolei Rosja wzmacnia więzy handlowe w Azji. Stara się też o bliższe relacje z Japonią, by częściowo zrównoważyć rosnącą siłę wojskową Chin - zauważa agencja Associated Press.

mp, pap, fot. Витольд Муратов/CC

Źródło:

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy