Rosja: Putin zleca rozpoczęcie szczepień na Covid-19 już w przyszłym tygodniu

Artykuł
Sputnik V wejdzie w obrót w przyszłym tygodniu
PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK /KREMLIN

W środę prezydent Rosji Władimir Putin wezwał do rozpoczęcia w przyszłym tygodniu szerokich szczepień przeciw Covid-19. Pierwszą grupą zaszczepionych mają być lekarze i nauczyciele. Putin zapewnił, że Rosja może wyprodukować odpowiednią ilość szczepionki.

Putin powiedział, że w najbliższym czasie zostanie wyprodukowanych w Rosji ponad 2 mln dawek szczepionki Sputnik V:
- Daje nam to możliwość rozpoczęcia szczepień, jeśli nie masowych, to na szeroką skalę - ocenił.

Jako termin rozpoczęcia szczepień prezydent Rosji wskazał koniec przyszłego tygodnia. Wymienił lekarzy i nauczycieli jako "dwie pierwsze grupy ryzyka", od których należy rozpocząć tę kampanię.

Wicepremier Tatiana Golikowa zaznaczyła, że władze rozpatrują jednocześnie rozszerzenie szczepień poza te dwie grupy. Galikowa wymieniła już grudzień br. jako termin rozpoczęcia szczepienia, które ma być dobrowolne i bezpłatne.

Wcześniej wicepremier zwracała się do władz regionów Federacji Rosyjskiej o poinformowanie, jakie są możliwości rozpoczęcia w każdym regionie masowych szczepień wśród ludności.

Twórcy Sputnika V zapewnili, że skuteczność preparatu sięgała 95 proc. po upływie 42 dni od podania pierwszej dawki. Wcześniej mówili, że efektywność ta po upływie 28 dni od pierwszej dawki wynosi 91 procent.

Sputnik V podlegający ministerstwu zdrowia został zarejestrowany oficjalnie w sierpniu br., czyli jeszcze przed ukończeniem wszystkich badań klinicznych. Badacze z innych krajów krytycznie oceniali ten pośpiech. Wielu rosyjskich lekarzy w ankiecie przeprowadzonej na specjalistycznym serwisie internetowym dla medyków wyraziło brak zaufania do tej szczepionki.

O szczepieniu lekarzy i nauczycieli jako, grup ryzyka mówiono w Rosji od miesięcy i szczepienia osób chętnych w tych grupach rozpoczęły się jesienią. Temat masowych szczepień pojawił się na ubiegłotygodniowej naradzie Golikowej z władzami regionów. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewniał ostatnio, że szczepienia będą dobrowolne i zastrzegł, że z tego powodu nie należałoby mówić o nich jako "masowych".

W Moskwie o szerokich szczepieniach mówił mer Siergiej Sobianin. Informował on, że przygotowanych zostało już 300 punktów, w których prowadzone będą szczepienia. Nie podał on jednak terminu, w jakim rozpocznie się ta procedura.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy