Romaszewska-Guzy: Jestem przekonana, że władze Białorusi mają teraz większe zmartwienia, niż Biełsat TV

Artykuł
Telewizja Republika

– Choć nie ulega wątpliwości, że telewizja Biełsat nie jest lubiana na Białorusi, bo jesteśmy krytyczni wobec władz Białorusi, ponieważ jesteśmy krytyczni w stosunku do Łukaszenki, ale jestem przekonana, że władze Białorusi mają teraz większe zmartwienia, niż telewizja Biełsat – mówiła na antenie Telewizji Republika Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Gościem Ryszarda Gromadzkiego w programie "Republika na Żywo" była Agnieszka Romaszewska-Guzy, szefowa Biełsat TV. 

Szef MSZ, Witold Waszczykowski twierdzi, że ten kanał telewizji satelitarnej adresowany do widzów na Białorusi jest "nieskuteczny i zbyt mało nowoczesny". Zdaniem Waszczykowskiego wiele skuteczniejsze według niego będzie transmitowanie TVP Polonia na terenie Białorusi. Szef polskiej dyplomacji uważa, że "nie stać nas" na Biełsat TV. 

– Myślę, że nic takiego złego z państwem polskim się nie stało, żeby nie było go stać na kontynuowanie. Bardzo możliwe, że MSZ ma wiele innych zadań, ale stwierdzenie, że nie ma się na coś pieniędzy jest bardzo proste. Jeżeli ma się do czynienia z 1,5 mld MSZ i 12 mln na telewizję to jest kwestia priorytetów, na co są, a na co nie ma tych 10 mln. Tak czy inaczej nasz budżet pochodzi z rezerwy na wsparcie demokracji i pomoc rozwojową, który wynosi ponad 100 mln. Można te pieniądze oczywiście zabrać, to zależy od priorytetów państwa – mówiła Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Zdaniem gościa Telewizji Republika "Biełsat jest ofiarą bardziej nieporozumienia niż handlu". – Choć nie ulega wątpliwości, że telewizja Biełsat nie jest lubiana na Białorusi, bo jesteśmy krytyczni wobec władz Białorusi, ponieważ jesteśmy krytyczni w stosunku do Łukaszenki, ale jestem przekonana, że władze Białorusi mają teraz większe zmartwienia, niż telewizja Biełsat. Jedną z głównych potrzeb Białorusi jest nawiązanie kontaktów z Zachodem, głównie z Polską, co odgrywa dwojaką rolę – przede wszystkim przez bardzo poważne kłopoty gospodarcze, z drugiej – oni tym szantażują Rosję – podkreśliła. 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy