Rok Kultury Hiszpańskiej w Polsce. Gliński: Chcielibyśmy zorganizować wystawę części kolekcji Muzeum Prado

Artykuł
W sobotę minister odwiedzi Sewillę
Fot. flickr/Ministerstwo Kultury

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński ogłosił, że zależy mu na zorganizowaniu w Polsce wystawy części kolekcji madryckiego Muzeum Prado. Miałoby się to odbyć w ramach planowanego Roku Kultury Hiszpańskiej w Polsce.

Piotr Gliński przebywa od piątku w Hiszpanii. Tematem wizyty są m.in. uzgodnienia związane z organizacją Roku Kultury Hiszpańskiej w Polsce i Rok Kultury Polskiej w Hiszpanii.

- Hiszpanie wyszli z inicjatywą organizacji w Polsce Roku Kultury Hiszpańskiej. My oczywiście chcemy, żeby w związku z tym, w Hiszpanii był zorganizowany Rok Kultury Polskiej. Ten podwójny rok naszych kultur jest planowany na przyszły, albo następny rok - powiedział.

Minister kultury złożył wizytę w Muzeum Prado w Madrycie. Jest to jedno z najważniejszych i najbogatszych muzeów na świecie. Jego zbiory obejmują dzieła z kolekcji królewskiej, zbierane od XVI do XX wieku.

- Mogę zdradzić, bo już takie rozmowy rozpoczęliśmy, że w ramach wymiany chcielibyśmy zorganizować wystawę części kolekcji Muzeum Prado. To musi być sprofilowane, specjaliści muszą wybrać, na czym byśmy się skoncentrowali - przekazał szef resortu kultury.

Wybór dzieł i kolekcji

Liczymy na to, że Muzeum Prado, przedstawi swoją ofertę naszym instytucjom i będzie ona dostępna czy to na Zamku Królewskim, czy w muzeach narodowych w Warszawie właśnie w ramach Roku Kultury Hiszpańskiej w Polsce - dodał.

Piotr Gliński podkreślił, że o wyborze konkretnych dzieł będą decydowali specjaliści, czyli m.in. dyrektorzy naszych i hiszpańskich instytucji kultury, bo oni najlepiej potrafią wymyślić klucz do przedstawienia.

Minister kultury przyznał, że wiele państwowych instytucji kultury z Polski zgłosiło już propozycje wydarzeń, które mogłyby się odbywać w Hiszpanii.

- Oczywiście standardem są festiwale kina polskiego i hiszpańskiego. Jest także zainteresowanie wymianą doświadczeń, jeżeli chodzi o miejsca pamięci martyrologicznej. Niestety polska i hiszpańska historia są pełne takich wydarzeń i są oczywiste miejsca pamięci, które edukują o przeszłości. Jest to coś, co możemy zaoferować z obu stron - powiedział.

Gliński zaznaczył, że nie wszystkie dzieła sztuki mogą podróżować, ale ten obszar wymiany będzie wzmocniony.

Źródło: wnp

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy