Rocznica „wylądowania UFO” w Katowicach. Kultowy obiekt świętuje

Spodek to obiekt z bogatą historią wydarzeń rozrywkowych i sportowych
Fot. twitter/tdjestate

Spodek w Katowicach po raz pierwszy przyjął swoich gości 8 maja 1971 r. Jego budowa trwała siedem lat.

Firma PTWP Event Center, któa jest operatorem Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach zorganizowała obchody jubileuszu w formie cyklu rozmów w internetowym studiu. Wszystko ze wzglęu na pandemię koronawirusa.

- Do dzisiaj zastanawia nas, jak to można było policzyć, złożyć, podciągnąć kopułę na tę wysokość, aby na końcu utraciła swój ciężar. Myślę, że to może współczesnych architektów i tych, którzy przychodzą po nas, dalej inspirować. Stworzenie takiej konstrukcji jest wyzwaniem nawet dla naszej, bardziej współczesnej wyobraźni - powiedział współwłaściciel Medusa Group Przemo Łukasik.

- 50 lat to w architekturze bardzo dużo. Genialność tej konstrukcji powoduje jednak, że ten obiekt jest cały czas świeży, jest kapitalny - ocenił założyciel KWK Promes Robert Konieczny.

Projekt i konstrukcja obiektu

Za projekt Spodka odpowiedzialny jest Maciej Gintowt oraz Maciej Krasiński. Prace konstrukcyjne rozpoczęły się w 1964 r. Natomiast siedem lat później nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu. Konstrukcję wykonał Andrzej Żórawski. Jej pomysłodawcą był prof. Wacław Zalewski.

- Najlepszy wówczas konstruktor w Polsce, powstaniec warszawski - przyznała historyk sztuki prof. Irma Kozina z ASP w Katowicach.

Spodek był jedną z pierwszych na świecie budowli z dachem w kształcie kopuły. Na stałe wpisał się już w krajobraz Katowic. Co więcej, stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Polsce.

Trybuny hali mieszczą 11 tys. osób, kompleks zawiera m.in. lodowisko, basen, salę gimnastyczną oraz hotel.

W ramach jubileuszu w sobotni wieczór na elewacji Spodka wyświetlane są daty przypominające 50 najciekawszych wydarzeń z jego 50-letniej historii.

Pierwszą imprezą w Spodku były zorganizowane 8 maja 1971 r. obchody 50. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Źródło: wnp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy