Rocznica urodzin ppłk. Jana Zumbacha, patrona 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego

Artykuł
Zumbach został odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari.
Facebook / 23 Baza Lotnictwa Taktycznego

Ppłk pil. Jan Zumbach urodził się 14 kwietnia 1915 roku w Ursynowie. Trzy lata po jego urodzeniu, odrodziła się nasza Ojczyzna. Młody Jan Zumbach wychowywał się i uczył w wolnej Polsce. Mógł zrealizować swoje największe chłopięce marzenie – zostać pilotem, jednak realizacja tych marzeń nie była łatwa - napisano na stronie 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Podpułkownik dyplomowany pilot Wojska Polskiego, podpułkownik Królewskich Sił Powietrznych oraz as myśliwski Polskich sił powietrznych na obczyźnie. Od 19 maja do 1 grudnia 1942 roku był dowódcą dywizjonu 303. Podczas II Wojny światowej zestrzelił 13 nieprzyjacielskich samolotów.

Zumbach został odznaczony Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych i dwukrotnie brytyjskim Distinguished Flying Cross.

Po wojnie nadal był pilotem, zajmował się przemytem oraz był najemnikiem walcząc o niepodległość Katangi i Biafry. Zmarł w wieku 71 lat, 3 stycznia 1986 roku w Paryżu. Przyczyna zgonu nie została ustalona, dlatego też istnieją przypuszczenia, że został zabity. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Źródło: historykon.pl / 23 Baza Lotnictwa Taktycznego

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy