Rocznica urodzin Maksymiliana Marii Kolbe

Artykuł
Maksymilian Kolbe
Twitter/Muzeum Auschwitz

Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli. Zakonnik jako więzień Auschwitz dobrowolnie oddał swoje życie, aby uratować inne.

Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli. W młodym wieku wstąpił do zakonu franciszkanów we Lwowie i otrzymał imię Maksymilian.

W 1919 roku założył pod Warszawą klasztor w Niepokalanowie oraz zaczął wydawać pismo "Rycerz Niepokalanej".

17 lutego 1941 roku został aresztowany przez Gestapo i przesłuchiwany na Pawiaku, a  28 maja 1941 roku został wywieziony do Auschwitz-Birkenau, gdzie nadano mu numer 16670.

- Ojciec Kolbe był pełen nieziemskiego spokoju, w nocy pocieszał i podnosił na duchu skazańców. Chciał w nich wzbudzić wolę życia i przetrwania –  powiedział jeden z ocalonych więźniów.

W lipcu 1941 roku  komendant obozu skazał dziesięć osób na śmierć głodową. Ojciec Maksymilian Kolbe  dobrowolnie zamienił się ze skazanym i ofiarował swoje życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka.

Hitlerowiec nie rozumiał decyzji o. Maksymiliana i pytał dlaczego chce ocalić obcego człowieka.

- Chcę innym dodać odwagi do życia - odpowiedział. 

Franciszkanin zmarł 14 sierpnia 1941 roku, dobity zastrzykiem fenolu, jako ostatni z więźniów zamkniętych w bunkrze głodowym.

Ocalony przez o. Maksymiliana przeżył wojnę. Franciszek Gajowniczek zmarł w 1995 roku w Brzegu na Opolszczyźnie w wieku 94 lat. Pochowany został na cmentarzu przyklasztornym franciszkanów w Niepokalanowie.

 

 

Źródło: polskieradio24.pl/Twitter/Muzeum Auschwitz

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy