Rocznica sukcesu polskich chemików. Jako pierwsi dokonali skroplenia azotu

Artykuł
FLICKR/Sludge G/CC BY-SA 2.0

13 Kwietnia 1883 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie dwóch współpracujących ze sobą polskich chemików uzyskało po raz pierwszy w dziejach nauki jeden ze składników naszej atmosfery w postaci ciekłej - schłodzony azot.

Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski pochodzili z polskich, patriotycznych rodzin. Wróblewski miał nawet za sobą epizod wojenny podczas Powstania Styczniowego i zsyłkę na Sybir. Po ukończeniu studiów wspólne zainteresowania naukowe zbliżyły obu odkrywców do siebie.

Obszarem ich prac było zachowanie się różnych substancji, gazów i metali w bardzo niskich temperaturach. Był to czas odkrywania kolejnych pierwiastków chemicznych oraz poznawania właściwości substancji w nowych warunkach. Obaj odkrywcy pracowali na Uniwersytecie Jagiellońskim wspólnie nad chemią i fizyką gazów, wykorzystując do ich skraplania nowatorską na tamte czasy tak zwaną metodę kaskadową.

Dzięki niej udało im się dokonać pierwszego w historii skroplenia tlenu w dniu 5 kwietnia a 13 kwietnia roku 1883 nastąpiło pierwsze w dziejach uzyskanie azotu w stanie ciekłym. Wydarzenie to odbiło się dużym echem w świecie akademicki potwierdzając wysoki poziom polskich naukowców działających mimo zaborów. Zygmunt Wróblewski, przed którym rysowała się dalsza kariera wybitnego odkrywcy zginął w wyniku tragicznego wypadku laboratoryjnego w wieku zaledwie 43 lat. 

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy