Rocznica Bitwy Warszawskiej. Szef UdSKiOR oddał hołd bohaterom

Artykuł
W wyniku Bitwy Warszawskiej straty strony polskiej wyniosły około 4,5 tys. zabitych
Fot. Twitter/@Kombatanci

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oddał hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej 1920 roku w przededniu obchodów 101. rocznicy "Cudu nad Wisłą".

Przed południem, o godz. 10, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach minister Kasprzyk złożył kwiaty na grobie ks. mjr. Ignacego Skorupki – kapelana Wojska Polskiego, którego śmierć w bitwie pod Ossowem stała się symbolem wojny z Rosją bolszewicką 1920 roku.

Natomiast o godz. 10.30 na grobie marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza - jednego z dowódców w "wyprawie kijowskiej" w maju 1920 roku.

W południe szef UdSKioR złoży wieniec przy grobie gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego - faktycznego dowódcy obrony Warszawy w 1920 roku, który spoczywa w podziemiach Archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

W wyniku Bitwy Warszawskiej straty strony polskiej wyniosły około 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych. Straty zadane Sowietom nie są znane. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo lub było ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli, a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców. 

Źródło: Twitter/@Kombatanci

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy