Rewolucja w MON-ie! Wojskowym będzie mógł zostać każdy i nie za darmo

Artykuł
canva.com

Pensja żołnierza zawodowego, płatny urlop, zakwaterowanie, a nawet pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej – takimi benefitami Ministerstwo Obrony Narodowej zachęca do wstąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Zapisać się będzie można nawet na pikniku.

Nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej rozpocznie się 21 maja. Ma to być skuteczny mechanizm zwiększania liczebności Wojska Polskiego oraz budowania jego rezerw. Na początek w 32 miejscowościach w całej Polsce odbędą się pikniki wojskowe pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”. 

Ci, którzy zdecydują się na taki krok, przejdą 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej. Podczas tego drugiego szkolenia kandydat będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany. 

Na czas nauki każdemu z kandydatów będzie przysługiwało wynagrodzenie takie jak pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł. Przyszły żołnierz będzie miał też prawo do urlopu wypoczynkowego, możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia), a także prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze. Ministerstwo proponuje kandydatom także pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska).

Na czas dobrowolnej służby każdy żołnierz będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie. Będzie mógł też wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia. Co ważne, będzie mógł przerwać służbę w dowolnym momencie.

Zgłoszenia do służby będzie można składać 21 maja w 102 lokalizacjach w całym kraju (32 pikniki wojskowe ze stoiskami rekrutacyjnymi oraz 70 punktów rekrutacyjnych) oraz online poprzez portal rekrutacyjny CWCR (wojsko-polskie.pl)

Wojskowe pikniki wystartują o godz. 11 i potrwają do godz. 18. Zaplanowano m.in. prezentacje sprzętu wojskowego, w tym m. in. czołgów Leopard, transporterów Rosomak, moździerzy Rak i wiele, wiele innych. Czas umilą koncerty orkiestr wojskowych. Będzie można poznać wojsko i żołnierzy na licznych stoiskach promocyjnych oraz spróbować prawdziwej wojskowej grochówki. Na stoiskach promocyjno-informacyjnych będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej służbie zasadniczej: ile trwa, kto może do niej przystąpić, jakie trzeba spełnić wymogi i na czym ta służba będzie polegać. To nie wszystko. Na miejscu można będzie także porozmawiać z fachowcami i wypełnić wniosek o powołanie (dlatego warto pamiętać o zabraniu dowodu osobistego).

W każdym województwie pikniki będą odbywały się w 2 miejscowościach:

 

• woj. dolnośląskie 

Złotoryja – Rynek

Oleśnica – pl. Zwycięstwa

 

• woj. kujawsko-pomorskie

Golub-Dobrzyń - Zamek Golubski

Kruszwica – Rynek

 

• woj. lubelskie

Ryki – park miejski, ul. Warszawska 11

Kraśnik - plac przy Centrum Kultury i Promocji

 

• woj. lubuskie

Kostrzyn nad Odrą – pl. Wojska Polskiego

Lubsko - ul. Słowackiego 30 (Zalew Karaś)

 

• woj. łódzkie

Brzeziny - Muzeum Regionalne w Brzezinach

Wieluń – pl. Kazimierza Wielkiego

 

• woj. małopolskie

Olkusz - Rynek

Skawina – Błonia Skawińskie (obok Rynku)

 

• woj. mazowieckie

Kozienice - Ośrodek Rekreacji i Turystyki Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu, ul. Boh. Studzianek 30

Ostrów Mazowiecka - ul. Trębickiego 10

 

• woj. opolskie

Brzeg – pl. Zamkowy

Nysa – ul. Sudecka 23

 

• woj. podkarpackie

Lubaczów - Rynek

Leżajsk - ul. Mickiewicza 65

 

• woj. podlaskie

Siemiatycze – stadion miejski ul. Nadrzeczna 29

Tykocin – pl. Stefana Czarneckiego

 

• woj. pomorskie

Malbork – pl. Jagiellończyka

Lębork – pl. Pokoju

 

• woj. śląskie

Czeladź - Park im. Tadeusza Kościuszki

Racibórz - Zamek Piastowski

 

• woj. świętokrzyskie

Starachowice - Rynek

Sandomierz - Bulwar im. Marszałka Piłsudskiego

 

• woj. warmińsko-mazurskie

Ełk - przy Galerii Brama Mazur

Nidzica - Jeziorko Miejskie, al Wojska Polskiego

 

• woj. wielkopolskie

Środa Wielkopolska – Stary Rynek

Ostrów Wielkopolski – Piaski-Szczygliczka, ul. Plażowa

 

• woj. zachodniopomorskie

Stargard - Rynek Staromiejski

Wałcz - ul. Chłodna, teren MOSiR

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy