Rewolucja na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Lwów odsłonił... lwy

Tomasz Domański 20-05-2022, 15:17
Artykuł
@michaldworczyk | TT

Władze Lwowa po latach sporów zdecydowały się na pojednawczy gest. Mer miasta Andrij Sadowy poinformował dziś o odsłonięciu historycznych posągów stanowiących integralną część dawnej i zabytkowej polskiej nekropolii. "Wojna Rosji przeciwko Ukrainie pokazała, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem", powiedział polityk.

"W historii między Ukraińcami a Polakami było wiele kart. Groby naszych przodków po obu stronach granicy były świadkami konfliktów i wzajemnych krzywd. I choć są to dawne przypadki, często stawały na przeszkodzie wzajemnemu porozumieniu, a nasz wspólny wróg skutecznie te karty historii wykorzystywał", napisał Sadowy w mediach społecznościowych.

Jak zaznaczył, lwy z Cmentarza Orląt "były niegdyś przedmiotem kontrowersji i zostały zasłonięte", ale obecnie powinny stać się symbolem nowego otwarcia w polsko-ukraińskich relacjach. "Niech żyje Polska! Chwała Ukrainie!" - zakończył swój wpis polityk.

Na decyzję władz miasta odpowiedział premier RP Mateusz Morawiecki.

Do sprawy odniósł się też szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Tymczasem Lilija Onyszczenko, kierowniczka zarządu ds. ochrony zabytków w lwowskim magistracie, poinformowała o planowanej renowacji rzeźb.

Przypomnijmy, posągi lwów, usunięte z Cmentarza Orląt przez władze sowieckie w 1971 r., powróciły tam w 2015 r. dzięki zabiegom Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

W październiku 2018 r. Rada Obwodowa we Lwowie zażądała usunięcia rzeźb, gdyż uznała je za "symbol polskiej okupacji Lwowa". "Dążenie do ustawienia potajemnie pomników polskiej okupacji Lwowa trwa na tle niszczenia ukraińskich pomników na terytorium Polski, co odbywa się za milczącą zgodą polskich władz lokalnych" - ogłosiła wówczas Rada.

Do tej pory posągi lwów były zasłonięte płytami paździerzowymi.
Źródło: Telewizja Republika/PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy