Przejdź do treści
Republika Dziś w programie "Gość Dzisiaj" o godz. 20:20 rozmowa z Bogdanem Święczkowskim, prezesem Trybunału Konstytucyjnego
17:02 Kancelaria Prezydenta RP: w piątek po godz. 10 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie prezydenta Karola Nawrockiego i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który tego dnia złoży oficjalną wizytę w Polsce
16:05 Estonia: charge d’affaires Rosji w Estonii została wręczona nota protestacyjna po tym, gdy rosyjscy strażnicy przekroczyli linię kontrolną na rzece Narwie i zeszli na falochron znajdujący się po estońskiej stronie
15:39 IMGW: Święta Bożego Narodzenia przyniosą mroźną aurę i opady śniegu. Temperatura spadnie poniżej zera, a w nocy do nawet minus 8 st. C.
14:12 Rzecznik prezydenta o wyroku TSUE: polska konstytucja jest nadrzędna wobec wszystkich innych aktów
13:41 IMGW: Czwartek i piątek z gęstymi mgłami na wschodzie i w centrum kraju
12:46 Olsztyn: Zawieszone śledztwo w sprawie śmierci Polaków na wycieczce w Egipcie
12:40 Prezydent: z całą pewnością Pałac Prezydencki to nie jest miejsce, w którym nadal powinien stać Okrągły Stół
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm po raz kolejny zorganizują "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Reuters: Kraje wysokorozwinięte przekazują biedniejszym szczepionki z krótkim terminem ważności

Źródło: Fot. Canva

Kraje rozwijające się odmówiły w grudniu przyjęcia ponad 100 mln dawek szczepionek przeciwko Covid-19, dystrybuowanych w ramach programu COVAX, przede wszystkim z powodu krótkiej daty ważności - poinformował Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

„Ponad 100 mln dawek zostało odrzuconych w samym tylko grudniu" - poinformowała w czwartek w rozmowie z posłami do Parlamentu Europejskiego Etleva Kadilli, odpowiedzialna za oddział zaopatrzenia dyrektor UNICEF.

Dodała, że głównym powodem odmowy przyjęcia szczepionek był ich krótki termin ważności.

Kraje wysokorozwinięte przekazują państwom biedniejszym dawki z krótkim terminem ważności i jest to najpoważniejszy problem wpływający na efektywność programu COVAX - podała agencja Reutera, powołując się na urzędników Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

COVAX - program mający zapewnić równy globalny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19 zarządzany przez WHO, promującą immunizację krajów rozwijających się organizację GAVI oraz fundusz CEPI pozyskujący środki na rzecz zwiększenia dostępu do szczepień - dostarczył dotąd 987 mln dawek szczepionek do 144 objętych programem państw. Jest głównym dostarczycielem preparatu do krajów rozwijających się.

Kadilli zwróciła również uwagę na problem ze składowaniem dostarczanych szczepionek, który także spowalnia szczepienie populacji najbiedniejszych państw. Kraje te mierzą się również z wysokim stopniem sceptycyzmu wobec szczepień oraz przeciążonymi szpitalami.

Komisja Europejska poinformowała, że z przekazanych przez UE 380 mln dawek szczepionek przeciwko Covid-19 wykorzystano jedynie 255 mln.

Według danych WHO w styczniu 2022 roku średnio 67 proc. populacji państw rozwiniętych zostało w pełni zaszczepionych, w krajach rozwijających się natomiast jedynie 8 proc. obywateli otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. 

PAP

Polecamy Sejm

Wiadomości

Dojdzie do spotkania Nawrocki - Zełenski. Poznaliśmy datę

Wojna wraca do Rosji. Płonący statek w Rostowie nad Donem

Odnaleziono ludzką rękę przy wiacie śmietnikowej!

Szczucki: moloch brukselski sprawia wrażenie, jakby był dla siebie - nie dla obywateli!

Pałac Prezydencki odniósł się do skandalicznego orzeczenia TSUE. "W Polsce obowiązuje konstytucja"

Mocne słowa Kurskiego o Morawieckim i Tusku! Smoleńsk to świętość! Padły nazwiska i fakty

Burza w sieci po ujawnionych informacjach ws. Funduszu Sprawiedliwości. Miliony są, a ofiary zostają bez pomocy

Dlaczego Polska ma płacić za idiotyczne pomysły Tuska?

NASZ NEWS. Komorowski i wojewoda z PSL na polowaniu. Republika ujawnia, jak bawi się władza

Rolnicy na ulicach Brukseli. Masowy sprzeciw wobec polityki UE i Mercosur

TRZEBA ZOBACZYĆ!

"Musimy to zmienić!". Żurek usatysfakcjonowany decyzją TSUE [WIDEO]

Jabłoński demaskuje kandydata Tuska na ambasadora. Prawda nie powinien reprezentować Polski

TSUE chce ingerować w polską Konstytucję. Trybunał Konstytucyjny reaguje!

Udawanie ducha nie pomogło. Jest już w rękach policji!

Okrągły Stół wyjeżdża z Pałacu Prezydenckiego. Prezydent Nawrocki kończy epokę postkomunizmu

Najnowsze

Dojdzie do spotkania Nawrocki - Zełenski. Poznaliśmy datę

Pałac Prezydencki odniósł się do skandalicznego orzeczenia TSUE. "W Polsce obowiązuje konstytucja"

Mocne słowa Kurskiego o Morawieckim i Tusku! Smoleńsk to świętość! Padły nazwiska i fakty

Burza po tekście Wirtualnej Polski. Miliony są, a ofiary zostają bez pomocy

Burza w sieci po ujawnionych informacjach ws. Funduszu Sprawiedliwości. Miliony są, a ofiary zostają bez pomocy

Dlaczego Polska ma płacić za idiotyczne pomysły Tuska?

Atak drona na rosyjski statek w Rostowie

Wojna wraca do Rosji. Płonący statek w Rostowie nad Donem

Odnaleziono ludzką rękę przy wiacie śmietnikowej!

Szczucki: moloch brukselski sprawia wrażenie, jakby był dla siebie - nie dla obywateli!