Restrykcje sanitarne przedłużone. Są jednak dwa wyjątki

Artykuł
Konferencja prasowa Adama Niedzielskiego oraz Piotra Müllera
facebook.com/KancelariaPremiera

To, jak będą wyglądały najbliższe tygodnie i majówka, a także co zmieni się w kontekście obostrzeń związanych z COVID-19 dowiedzieliśmy się z konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz sekretarza stanu w KPRM, rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera.

- Głównym kryterium decyzyjnym - jeżeli chodzi o podejmowanie decyzji dotyczących obostrzeń - jest kwestia obłożenia łóżek i respiratorów. W tej chwili to obłożenie jest na średnim poziomie, rzędu 75 proc., przy czym warto zwrócić uwagę, że przy respiratorach te wskaźniki są nieco wyższe - wskazał szef resortu zdrowia.

- Mniej więcej w perspektywie ponad tygodnia mamy stabilizujący się trend, ale zwróćmy uwagę, że ta stabilizacja obłożenia łóżek i respiratorów jest na bardzo wysokim poziomie. To w tej chwili jest główną przesłanką do tego, że podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień. To przedłużenie obowiązywania restrykcji o tydzień ma jeden wyjątek. Ten wyjątek dotyczy przedszkoli i żłobków, czyli już od najbliższego poniedziałku dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli i żłobków - poinformował Niedzielski.

Dodał, że oprócz tego - po rozmowach z wicepremierem, ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotrem Glińskim - zapadła decyzja o przywróceniu możliwości uprawiania sportu na świeżym powietrzu.

- Podkreślam, na otwartym powietrzu, bo tutaj to ryzyko zakażenia, transmisji wirusa jest zdecydowanie mniejsza, dlatego dopuścimy rozgrywki młodzieżowe, dopuścimy również współzawodnictwo, zajęcia w ramach sportu zawodowego, co miało miejsce też do tej pory, ale też na obiektach sportowych na świeżym powietrzu w grupie do 25 osób będzie można prowadzić aktywności fizyczne - powiedział szef MZ. 

Do 3 maja nie będzie możliwe prowadzenie działalności hoteli i obiektów noclegowych
 
- Aby nie było dylematów związanych z podejmowaniem decyzji co do majówki, restrykcje dotyczące hoteli i obiektów noclegowych zostają przedłużone o dwa tygodnie - poinformował szef resortu zdrowia

Oznacza to, że działanie hoteli i obiektów noclegowych do 3 maja będzie ograniczone na dotychczasowych zasadach.

 

Źródło: Portal TV Republika / PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy