„Republika po południu”. Sarnowski: Polski Ład obniży podatki większości Polaków

Na Polskim Ładzie zyska 70 proc. Polaków
Canva

- Pakiet podatkowy Polskiego Ładu to jest obniżka obciążeń podatkowych dla większości Polaków – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski w programie „Republika po południu” na antenie TV Republika. - 70 proc. Polaków zapłaci mniejsze podatki, a 20 kolejnych proc. nie odczuje żadnych zmian – dodał.

Jak zaznaczył gość Adriana Stankowskiego „jest bardzo dobre rozwiązanie dla polskich pracowników”. - 65 proc. osób pracujących na etat zapłaci niższe podatki – podkreślił Sarnowski.

Wiceminister przypomniał, że Polski Ład przewiduje zwiększenie kwoty wolnej od podatku, a także podniesieni o 40 proc. wysokości progu podatkowego. - W przypadku osób otrzymujących najniższą płacę, zyskają one ok. 2000 zł rocznie – zauważył Sarnowski.

Na zmianach podatkowych zyskają również mikroprzedsiębiorcy. - W przypadku większych firm świadczenia mogą rzeczywiście wzrosnąć, jednak dla nich przygotowaliśmy szereg ulg związanych np. z innowacyjnością – zaznaczył wiceminister.

Polski Ład wpłynie korzystnie również na finanse małżeństw. - Reforma zacznie pomagać już w momencie zakładania rodziny. Wspólnie rozliczać się będzie można już w roku zawarcia związku – zauważył Sarnowski i dodał, że dotyczy to również małżeństw zawartych w 2021 r.

Szczególnie korzystnie Polski Ład wpłynie na rodziny wieloletnie, wychowujące co najmniej czworo dzieci. - Przewidzieliśmy dla nich PIT-0, co znaczy, że pierwsza złotówka opłacanego podatku będzie odprowadzana od rocznej kwoty dopiero 231 tys. zł – podkreślił Sarnowski.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy