Reparacje wojenne. Gramatyka. Wierzejski. Smoliński. Potrójne espresso

portal tvrepublika.pl 04-10-2022, 08:57
Artykuł
Telewizja Republika

Reparacje wojenne, które Niemcy powinny wypłacić Polsce to kwestia niepodważalna. Wydawać mogłoby się, że cała polska scena polityczna powinna być w tym aspekcie zgodna. Jak się okazuje, nie jest tak. Dziś w programie "Potrójne espresso" w Telewizji Republika dyskutowali na ten temat Kazimierz Smoliński (PiS) i Michał Gramatyka (Polska 2050).

Wczoraj polska dyplomacja przekazała notę związaną z domaganiem się reparacji od Niemiec. Dziś z tym dokumentem ma zapoznać się niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock. Polityk spotka się w Warszawie ze swoim polskim odpowiednikiem - Zbigniewem Rauem.

"To nie jest nic nadzwyczajnego, że polski rząd wysłał notę, którą zapowiadał. Uważam, że kwestie naszych rozliczeń są niedokończone, ale te sprawy będą do rozwiązania niemożliwe. Wymaganie reparacji to będzie znowu zniszczenie kursu, jaki obrały wspólnie Polska i Niemcy. Faktycznie, ta sprawa jest nierozwiązana, ale wydaje mi się, że jest to po prostu zamknięta. Stąd mój głos wstrzymujący" - stwierdził polityk Polska 2050, przyznając, że we wrześniu w Sejmie wstrzymał się do głosu ws. domagania się reparacji.

Poseł partii rządzącej przyznał zaś, że nie rozumie zarzutów, jakoby temat reparacji jest tylko i wyłącznie grą polityczną rozpoczętą przed wyborami.

"Dla opozycji zawsze będzie to zły czas. Nie mogliśmy dopuścić do sytuacji, że wszyscy ci, którzy przeżyli tamte czasy, umrą. Ten raport będzie aktualizowany. Czas pracy nad nim, które i tak trwały kilka lat, to po prostu za krótki czas" - mówił Smoliński.

Cała rozmowa w oknie poniżej. Polecamy!

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy