Reparacje od Niemiec? Polska chce TYLKO sprawiedliwości historycznej

Artykuł
Telewizja Republika

Sprawa reparacji od Niemców wybrzmiała najmocniej podczas wtorkowego wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego w Grójcu. - My tego nie popuścimy – mówił prezes PiS. - Chcemy sprawiedliwości historycznej - powiedział z kolei w czwartek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Dziś o godz. 20.50 w Telewizji Republika nie tylko o sprawach reparacji opowie poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wtorkowego wystąpienia w Grójcu ocenił, że Niemcy się z nami nie rozliczyły i że jesteśmy ciągle wierzycielem Niemiec, i to w wielkiej skali. - To nie chodzi tylko o reparacje czy odszkodowania, chodzi także o rozliczenie moralne. My tego nie popuścimy – stwierdził prezes Kaczyński.

- Pracujemy nad tym glejtem, który chcielibyśmy wystawić Niemcom i to nie pod kątem moralnym (...), bardziej pod kątem empirycznym, namacalnym, finansowym. Mam nadzieję, że niedługo będzie to zrealizowane - wyjaśniał sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Przyznał, że raport dotyczący reparacji jest gotowy, ale przygotowywane są „inne rzeczy, okołoraportowe”.

- To nie jest tak, że uderzy się pięścią w stół i położy się coś, co zostanie zdyskredytowane. Chcemy to położyć na stole nie tylko Niemiec, ale chcemy, by o tym inne państwa, narody też usłyszały, przeczytały. Chcemy, żeby to była akcja trochę szersza niż tylko do Niemiec – mówił Sobolewski i zaznaczył, że w przypadku innych krajów chodzi o akcję informacyjną, by inne państwa „nie zastanawiały się, co my chcemy tak naprawdę od Niemiec”.

- Chcemy sprawiedliwości historycznej – podkreślił Sobolewski.

Nad raportem dotyczącym reparacji pracował Zespół Parlamentarny ds. Reparacji. Pod koniec grudnia 2021 r. raport został zaprezentowany premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Ukonstytuowała się również 13-osobowa Rada Instytutu Strat Wojennych, na czele której stanął poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Dziś o godz. 20.50 gościem Telewizji Republika będzie poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy