Relacje Polski z Rosją. Putin: Opowiadamy się za konstruktywnym podejściem

Artykuł
W ceremonii na Kremlu uczestniczyli ambasadorowie 23 państw
Fot. PAP/EPA/SERGEY ILYIN / KREMLIN / SPUTNIK

Władimir Putin powiedział, że trudne kwestie w relacjach Rosji i Polski można rozwiązać działając na zasadzie pragmatyzmu i uwzględniania interesów obu stron. Dodał, że Rosja opowiada się za takim konstruktywnym podejściem.

- Kontakty rosyjsko-polskie mogłyby być oczywiście bardziej merytoryczne i produktywne, tym bardziej, że jesteśmy sąsiadami nad Bałtykiem. Trudne kwestie, które nagromadziły się w relacjach dwustronnych można bez wątpienia rozwiązywać, działając na podstawie pragmatyzmu i uwzględniania interesów obu stron. Opowiadamy się właśnie za takim konstruktywnym podejściem - powiedział Putin przyjmując na Kremlu listy uwierzytelniające od nowego ambasadora RP w Moskwie Krzysztofa Krajewskiego.

Polski dyplomata był wśród 23 przedstawicieli obcych państw, którzy wręczyli listy uwierzytelniające prezydentowi Rosji w ten sposób rozpoczynając oficjalnie misję w tym kraju.

Putin w wystąpieniu przed ambasadorami zapewnił, że Rosja jest gotowa do wzajemnie korzystnego partnerstwa na arenie międzynarodowej.

- Jesteśmy gotowi do współpracy na zasadach równoprawności i nieingerowania w sprawy wewnętrzne - przyznał. Krytykował przy tym „sankcje umotywowane politycznie".

Putin o pandemii koronawirusa

Ocenił, że sytuacja na świecie jest nadal niestabilna i komplikuje się. Wymienił pandemię koronawirusa, która zadała nam wszystkim wielkie szkody, a także zagrożenie terrorystyczne.

- Nie mniejszy niepokój wywołuje degradacja systemu stabilności strategicznej i kontroli zbrojeń - podkreślił Putin.

Mówiąc zaostrzaniu się dawnych konfliktów regionalnych wyraził zaniepokojenie nagłą eskalacją na Bliskim Wschodzie. Zdaniem rosyjskiego prezydenta obie strony konfliktu izraelsko-palestyńskiego powinny zaprzestać przemocy.

Putin zapowiedział także wprowadzenie do użytku czwartej rosyjskiej szczepionki przeciw Covid-19, co według jego słów nastąpi wkrótce.

W ceremonii na Kremlu uczestniczyli ambasadorowie 23 państw, którzy przybyli do Rosji w ostatnich tygodniach, prócz Polski, m.in.: Afganistanu, Mołdawii, Rumunii i Szwajcarii. Była to pierwsza w 2021 roku uroczystość wręczenia w Moskwie listów uwierzytelniających. Zwykle organizowane są one kilka razy w roku. W 2020 roku Putin przyjął listy uwierzytelniające od nowych ambasadorów tylko dwa razy: w lutym, jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa oraz pod koniec listopada zeszłego roku.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy