Rekordy zakażeń na Covid-19 w Japonii. Rządowe plany walki z pandemią wzbudzają kontrowersje

Artykuł
Ulice Tokio
Fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

Władze Tokio zgłosiły w środę 4166 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku pandemii. Japonia mierzy się ze wzrostem infekcji groźnym wariantem Delta, którego nie powstrzymał przedłużony i rozszerzony stan wyjątkowy – podała agencja Kyodo.

W Tokio, gdzie trwają obecnie Igrzyska Olimpijskie, siedmiodniowa średnia zakażeń wykrywanych każdej doby wzrosła w porównaniu z ubiegłym tygodniem o 78 proc. do prawie 3,5 tys. - podkreśla japońska agencja.

Według portalu dziennika „Yomiuri Shimbun” w środę zgłoszono również rekordową liczbę 29 nowych infekcji wśród osób związanych z Igrzyskami. Łączna liczba takich przypadków wzrosła do 322.

Wirus szerzy się poza Tokio

Wirus na coraz większą skalę szerzy się też poza stolicą, a szef rządowego panelu doradców w sprawie Covid-19 Omi Shigeru zaapelował do władz, aby rozważyły wprowadzenie ogólnokrajowego stanu wyjątkowego – podała stacja NHK. Obecnie stan wyjątkowy obowiązuje w Tokio i trzech sąsiednich prefekturach, a także w Osace i na Okinawie.

Rekordowe bilanse odnotowano w środę w prefekturach GunmaShizuokaNiigata i Mie, gdzie wykryto w ciągu poprzedniej doby odpowiednio 204, 202, 78 i 74 nowe przypadki. Według prognoz urzędników bilans po raz pierwszy przekroczy 700 w prefekturze Fukuoka – przekazał „Yomiuri Shimbun”.

Rządowe plany spotykają się z krytyką

W kraju narastają tymczasem kontrowersje wokół nowej rządowej polityki leczenia Covid-19, zgodnie z którą do szpitali mają być kierowane tylko osoby z ciężkimi objawami, co ma odciążyć służbę zdrowia. Rozwiązanie ostro potępiła opozycja, a w środę do krytyki przyłączyli się nawet posłowie Komeito, mniejszej partii koalicyjnej.

- To nie do zaakceptowania, żeby pacjenci z umiarkowanie silnymi objawami, potrzebujący inhalacji tlenem, odpoczywali w domach. Chcę, żeby ta propozycja została jeszcze raz przeanalizowana, w tym, aby rozważono jej wycofanie – powiedziała posłanka tej partii Michiyo Takagi, cytowana przez dziennik „Asahi Shimbun”.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy