Rekord na Śnieżce. Wiało najszybciej na świecie

Artykuł
Wczoraj zanotowano 25 tys. wyładowań atmosferycznych na terenie całego kraju
fot. Canva

Wczoraj zanotowano 25 tys. wyładowań atmosferycznych na terenie całego kraju. Najszybciej na świecie wiało wczoraj na Śnieżce. Prędkość wiatru wyniosła 194 km/h. Po stronie czeskiej 180 km/h. Różnice wynikają z usytuowania względem wiatru.

Przed powstaniem obserwatorium meteorologicznego na szczycie najwyższej góry w Karkonoszach, było tam schronisko oraz obserwatorium w tradycyjnej formie. Obok natomiast stała kaplica św. Wawrzyńca, która nadal tam góruje.

Obserwacje meteorologiczne na Śnieżce sięgają 1824 roku. Budynek służył pomiarom od 5 lipca 1900 roku obserwatorium meteorologiczne I klasy. Posiadał kształt trzykondygnacyjnej wieży o wysokości 16 m. Miał dwa niewielkie tarasy na dachu. Przetrwał I i II wojnę światową. Od 16 lipca 1945 roku do obserwatorium wprowadzili się polscy meteorologowie. O nowej budowie zadecydowano w latach 50., ponieważ budynek ulegał ciągłym zniszczeniom i wymagał napraw. Charakterystyczne spodki projektu architektów z Politechniki Wrocławskiej wzniesiono w latach 1966–1974.

Nowa Śnieżka 

Nowa Śnieżka to nazwa projektu  Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB, na którą od dawna czekali turyści i miłośnicy Karkonoszy. Jest to jeden z priorytetowych projektów. W ciągu 4 lat ma zostać przeprowadzony remont kosmicznych spodków Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. Dolny spodek, nazywany restauracyjnym, ma stać się miejscem spotkań wszystkich miłośników wędrówek. Inwestycja może wynieść około 3.3 mln EURO. Instytut zaplanował działania, dostosowując prace do możliwości ich wykonywania w sezonie letnim i zimowym - informowało biuro prasowe IMGW- PIB.

Praca zostanie przeprowadzona etapowo. W 2021 roku rozpoczęto prace zabezpieczające poszycie dachowe dwóch dysków WOM Śnieżka – górnego i środkowego. Etap drugi zaplanowany na 2022 r, gdzie konieczne będzie wzmocnienie konstrukcji zewnętrznej – tzw. restauracyjnej. Zostanie opracowana dokumentacja projektowa instalacji wodnej, kanalizacyjnej i energetycznej do wszystkich obiektów użytkowych WOM Śnieżka oraz dokumentacja projektowo- kosztorysowa remontu generalnego dolnego dysku.

Zaplanowane prace 

Na lata 2023-2025 zaplanowane są prace budowlane, instalacyjne, kanalizacyjne, teletechniczne i energetyczne wszystkich obiektów Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na szczycie.  Nastąpi również kompleksowy remont dysku restauracyjnego, do którego dostęp będą mieć turyści.

Źródło: polskatimes

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy