Rau: Jako przewodniczący OBWE, mam zamiar swoją pierwszą wizytę złożyć na Ukrainie

Artykuł
Fot. PAP/Leszek Szymański

Mam zamiar swoją pierwszą wizytę, jako przewodniczący OBWE, złożyć na Ukrainie - zapowiedział w czwartek w Wiedniu szef MSZ Zbigniew Rau. Dodał, że planuje m.in. odwiedzić wschodnią część tego kraju, aby na miejscu zobaczyć, jak wygląda sytuacja.

1 stycznia rozpoczęła się prezydencja Polski w OBWE; potrwa do końca 2022 roku.

Rau podczas czwartkowej konferencji prasowej w Wiedniu, gdzie odbyło się posiedzenie Stałej Rady OBWE, zwracał uwagę, że przeciągający się konflikt na Ukrainie jest jednym z najbardziej niebezpiecznych.

- Mam zamiar swoją pierwszą wizytę, jako przewodniczący OBWE, złożyć na Ukrainie. I z całą pewnością planuję odwiedzić też wschodnią część tego kraju, aby na miejscu zobaczyć, jaka jest sytuacja - oświadczył szef polskiego MSZ.

Rau zaznaczył, że bardzo ważnym elementem priorytetów przewodniczącego jest sytuacja cywilów, którzy są dotknięci przez ten konflikt zbrojny.

- Jest to też jedna z bardzo ważnych części tego, na czym będę się koncentrować podczas mojej wizyty na Ukrainie - zapewnił.

ZOBACZ: Polska chce wzmocnić efektywność OBWE. MSZ: Rozpoczynamy swoją misję z determinacją

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 r. ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka szacuje, że w związku z konfliktem w Donbasie zginęło dotąd 13,2-13,4 tys. osób. Według władz w Kijowie w wyniku konfliktu zginęło ok. 14 tys. ludzi. 

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy