Raport ONZ o dzieciach-żołnierzach. Tysiące nieletnich giną na frontach

Artykuł
W 21 konfliktach na świecie dopuszczono się naruszeń wobec 19 379 dzieci
Fot. Flickr/Great Lakes Region and Horn of Africa

Ponad 8,5 tys. dzieci zostało wykorzystanych jako żołnierze w ubiegłym roku w różnych konfliktach na świecie, a prawie 2,7 tys. dzieci zostało zabitych – podał sekretarz generalny ONZ w dorocznym raporcie dla Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat dzieci w konfliktach zbrojnych.

Raport dotyczy zabijania, okaleczania i wykorzystywania seksualnego dzieci, uprowadzania lub rekrutacji, odmowy dostępu do pomocy oraz ataków na szkoły i szpitale.

W 21 konfliktach na świecie dopuszczono się naruszeń wobec 19 379 dzieci. Najwięcej naruszeń w 2020 r. popełniono w Somalii, Demokratycznej Republice Konga, Afganistanie, Syrii i Jemenie.

8 521 dzieci było wykorzystywanych jako żołnierze, 2 674 zginęło, a 5 748 zostało rannych.

Raport zawiera czarną listę, która ma zawstydzić strony konfliktów i zmusić do wprowadzenia środków ochrony dzieci.

Izrael nigdy nie został umieszczony na liście, podczas gdy koalicja wojskowa pod wodzą Saudyjczyków została z niej usunięta w 2020 r., kilka lat po tym, jak po raz pierwszy została wymieniona w związku z zabijaniem dzieci w Jemenie.

Aby stłumić kontrowersje wokół raportu, czarna lista wydana w 2017 r. została podzielona na dwie kategorie. W jednej wymieniono strony, które wprowadziły środki ochrony dzieci, a w drugiej te, które tego nie zrobiły.

Stronami, które nie wprowadziły wspomnianych środków, są birmańska junta (za zabijanie, okaleczanie i przemoc seksualną wobec dzieci) oraz syryjskie siły rządowe (za rekrutację dzieci, zabijanie, okaleczanie i przemoc seksualną wobec dzieci oraz ataki na szkoły i szpitale).

Źródło: PAP/WNP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy