Putin w ONZ: Podstawy dla powojennego porządku świata zostały opracowane w Jałcie

Artykuł
telewizja republika

– Podstawy dla powojennego porządku świata zostały opracowane w Jałcie, w Związku Radzieckim - mówi Putin. Te zasady pozwoliły na stworzenie ONZ, który nie ma sobie równych – mówił na 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych prezydent Rosji Władimir Putin.

– Nikt nie zakładał, że będziemy działali jednomyślnie w ONZ. W Radzie Bezpieczeństwa prawo weta wykorzystuje się od 70 lat. Korzystały z niego USA, Chiny, Francja i Wielka Brytania, a nie tylko Rosja – mówił Putin, broniąc prawa weta dla stałych członków.

Jego zdaniem bez dialogu na forum ONZ światu grozi rozpad i wojny. – Organizacja w swojej formie zestarzała się i musi się zmienić. Rosja jest gotowa do zmiany działania ONZ, ale Rosja przestrzega przed pomniejszaniem jego udziału w rozstrzyganiu sporów. Bez ONZ będzie więcej dyktatury i niesprawiedliwości – mówił Putin.

– Rosja zawsze twardo i konsekwentnie występowała przeciwko terroryzmowi. Teraz wspieramy m.in. Syrię. Władze syryjskie po męsku, twarzą w twarz stają do walki z terrorystami. Uważam, że popełniamy błąd, nie wspierając tych władz – stwierdził rosyjski prezydent. – Zbrojenie rebeliantów w Syrii to rzecz śmiertelnie niebezpieczna – dodał.

Putin zwrócił się także do przywódców krajów muzułmańskich, by tępili radykalizm w islamie. Zapowiedział, że Rosja rozpocznie konsultacje w ONZ ws. stworzenia porozumienia dla wspólnego działania w walce przeciw terroryzmowi.

– Zaczyna brakować cierpliwości, by rozmawiać o sytuacji na świecie. Chcemy, by stworzono szeroką, prawdziwą, międzynarodową koalicję antyterrorystyczną podobną do koalicji antyhitlerowskiej. Jej członkami powinny być państwa muzułmańskie – mówił Putin.

Prezydent Rosji odniósł się też do sytuacji na Ukrainie, gdzie trwa wojna między wojskami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję separatystami. – Podstawą rozwoju Ukrainy powinno być łączenie wschodu i zachodu Europy. Na Ukrainie wykorzystano niezadowolenie obywateli i od wewnątrz przeprowadzono przewrót, który doprowadził do wojny domowej – mówił Putin.

– ONZ powinna pozwolić nam uniknąć kolejnej globalnej konfrontacji. Będziemy się opowiadali za centralizacją decyzji i większą rolą ONZ. Działając razem, damy radę doprowadzić do rozwoju wszystkich państw i narodów – zakończył swoje wystąpienie Władimir Putin.

 

Źródło: telewizjarepublika.pl, tvn24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy