Putin dopadł uciekinierów. Powołania do wojska bezpośrednio na granicy

portal tvrepublika.pl 28-09-2022, 22:06
Artykuł
Reuters

Na rosyjsko-fińskim przejściu granicznym w miejscowości Torfianowka w obwodzie leningradzkim powstał punkt mobilizacyjny. Osoby próbujące wyjechać z Rosji otrzymują tam powołania do wojska, poinformowała niezależna telewizja Nastojaszczeje Wriemia. "Punkt mobilizacyjny znajduje się tuż koło szlabanu, przy przejściu granicznym. Obok stoi żołnierz. Wojsko pełni tam dyżur od wtorku, wręczane są wezwania do armii", powiadomił jeden z mieszkańców Petersburga.

Po zarządzeniu mobilizacji dziesiątki tysięcy Rosjan próbują uniknąć powołania do wojska i wyjechać z kraju. Osoby uciekające przed służbą w armii starają się przedostać m.in. do Finlandii, Kazachstanu, Mongolii i Gruzji.

Jak powiadomiła w środę fińska straż graniczna, w ciągu ostatniego tygodnia do Finlandii przybyło ponad 46 tys. obywateli Rosji. Zdecydowana większość z nich, około 80 proc., udaje się następnie do innych krajów.

Rosyjskojęzyczna sekcja BBC podała we wtorek, że na przejściu granicznym w miejscowości Wierchnij Łars na granicy rosyjsko-gruzińskiej także powstanie punkt mobilizacyjny.

Od kilku dni przejście jest oblężone. Tysiące aut czekają na wjazd do Gruzji w kolejce, która rozciągnęła się już na 25 kilometrów.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy