Putin: Nowe sankcje zaszkodzą interesom państwa i narodu amerykańskiego

Artykuł
FLICKR/BORMAN818/CC BY 2.0; TWITTER@EUROMAIDANPR

Władimir Putin skrytykował nowe sankcje USA wobec jego kraju. - Zaszkodzą one nie tylko naszym relacjom, ale także interesom państwa i narodu amerykańskiego - powiedział prezydent Rosji, dodając, że wśród pierwszych ofiar restrykcji będą amerykańskie firmy z sektora energetycznego.

Rosyjski prezydent, który przebywa z wizytą w Brazylii, powiedział w środę czasu lokalnego, że jeszcze w pełni nie zapoznał się z nowymi restrykcjami USA wobec Rosji, ale jest przekonany, że sprawią one, że stosunki amerykańsko-rosyjskie znajdą się w "martwym punkcie".

Putin zapewnił, że "w żywotnym interesie" Rosji leży zakończenie konfliktu na Ukrainie. Wezwał inne kraje, by zachęcały Ukrainę do negocjacji, a nie popychały ją do bratobójczych walk.

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabakow określił nowe sankcje USA wobec Moskwy jako "skandaliczne" i "całkowicie nie do przyjęcia". Zapowiedział, że Rosja odpowie na te restrykcje.

W reakcji na rolę Rosji w konflikcie na Ukrainie USA zaostrzyły w środę sankcje ekonomiczne wobec Moskwy, obejmujące koncern Rosnieft i własny bank Gazpromu, jak też inne duże banki oraz firmy energetyczne i zbrojeniowe. W tym samym czasie przywódcy Unii Europejskiej zdecydowali na szczycie w Brukseli o rozszerzeniu sankcji wobec Rosji w związku z kryzysem na Ukrainie.

 

Wiceszef MSZ Rosji: Nowe sankcje USA skomplikują relacje

 

Nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjskie firmy i banki jeszcze bardziej skomplikują relacje rosyjsko-amerykańskie - powiedział agencji Interfax wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow.

 

Zapowiedział, że w odpowiedzi Moskwa planuje podjęcie kroków, które będą - jak to ujął - "bolesne" dla Waszyngtonu.

 

Wicepremier Rosji: Sankcje USA na firmy zbrojeniowe są bezprawne

Nowe sankcje gospodarcze nałożone w środę przez Stany Zjednoczone na największe rosyjskie firmy zbrojeniowe są bezprawne i wprowadzają nieuczciwą konkurencję - ocenił wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin.

 

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy