Przeznaczono 2 mld euro na dofinansowanie sektora turystyki

Portal TV Republika 03-10-2023, 17:45
Artykuł
Canva.com

Na lata 2021-2027 na dofinansowanie turystyki przeznaczono 2 mld euro - poinformowało w poniedziałek ministerstwo funduszy. Stworzyliśmy też dla przedsiębiorców z Polski Wschodniej instrument pożyczkowy „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka” - dodała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

"Polska Wschodnia to bardzo zróżnicowany geograficznie, kulturowo i turystycznie obszar - od Wielkich Jezior Mazurskich na północy po Bieszczady na południu. Drzemie tu ogromny potencjał do rozwoju zrównoważonej turystyki" – stwierdziła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak w poniedziałek w Polańczyku na spotkaniu z przedsiębiorcami z branży turystycznej. W komunikacie wskazano, że głównym punktem spotkania w Polańczyku była prezentacja możliwości wsparcia z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 oraz programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.

Jak podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) w perspektywie unijnej na lata 2021-2027 dofinansowanie sektora turystyki obecne jest w programach krajowych i regionalnych oraz Interreg. "Łącznie to ponad 2 mld euro (ponad 9 mld zł) do wykorzystania przez jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców - poinformowano.

"Wyszliśmy naprzeciw potrzebom rynku. Uruchomiliśmy również krajowe środki na inwestycje w obszarze turystki. Stworzyliśmy dla przedsiębiorców z tego regionu instrument pożyczkowy „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia - Turystyka" - dodała Jarosińska - Jedynak.

W komunikacie wskazano, że to pieniądze krajowe, którymi zarządza Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Zwrócono też uwagę, że dzięki pożyczkom wiele firm zainwestowało między innymi w rozwój hoteli i pensjonatów, restauracji, parków rozrywki, wypożyczalni sprzętu turystycznego, przewozów turystycznych i wielu innych wpisujących się w branżę turystyczną przedsięwzięć.

Jak wyjaśniła wiceminister, nowym czynnikiem w realizacji inwestycji wspartych z Polityki Spójności jest wyjście naprzeciw wyzwaniom klimatycznym. Wynika to z przyjętych przez UE celów Europejskiego Zielonego Ładu. Dlatego projekty turystyczne będą miały charakter zintegrowany, tj. będą oddziaływały na gospodarkę i życie społeczne z poszanowaniem środowiska. 

Źródło: PAP, Facebook

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy