Przetestowali nowy pocisk hipersoniczny

Portal TV Republika, kk 16-04-2024, 18:45
Artykuł
domena publiczna

Korea Płn. z powodzeniem przetestowała nowy rodzaj hipersonicznego pocisku rakietowego pośredniego zasięgu na paliwo stałe – podała państwowa północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Próbę nadzorował przywódca kraju Kim Dzong Un.

Południowokoreańskie źródła wojskowe informowały o wykryciu pocisku balistycznego, wystrzelonego przez Koreę Północną w kierunku Morza Japońskiego. Japońska straż przybrzeżna ogłosiła, że pocisk pokonał 600 km i spadł do morza. Według północnokoreańskiej agencji prasowej KCNA przetestowano „nowy rodzaj pocisku hipersonicznego pośredniego zasięgu o nazwie Hwasongpho-16B, a celem próby było potwierdzenie charakterystyk technicznych i niezawodności tej broni.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un, który bezpośrednio obserwował start rakiety, wyraził „wielką satysfakcję” z przeprowadzonej próby i oświadczył, że „kolejna potężna broń ofensywna” ukazała „absolutną przewagę naszej nauki i techniki” – podała północnokoreańska agencja prasowa. Rozbudowa wojsk rakietowych ma na celu możliwość „szybkiego, precyzyjnego i potężnego uderzenia na każdy cel po stronie wroga na świecie”, a najpilniejszym zadaniem jest „rozwinięcie przytłaczającej siły zdolnej do powstrzymania i kontrolowania naszych wrogów” – dodał, cytowany przez KCNA.

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest w ostatnich miesiącach bardzo napięta. Kim formalnie odrzucił ideę zjednoczenia państw koreańskich, określając Koreę Południową jako wroga, co według części komentatorów rozpoczęło nowy, niebezpieczny etap w relacjach obu zwaśnionych krajów. Eksperci oceniali, że Kim jest ośmielony osiągniętymi przez swój kraj postępami w programie zbrojeń jądrowych i rakietowych oraz rozwojem współpracy wojskowej z rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy