Przedstawiciel misji OBWE pojedzie na wschód Ukrainy

Artykuł
Wikipedia/E. Arrott/Public Domain

Misja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) działająca na Ukrainie ogłosiła, że wyśle dziś swego przedstawiciela do wschodnich regionów kraju. Celem wizyty będzie opracowanie działań związanych z realizacją ustaleń z Genewy.

Ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Deszczyca spotkał się z szefem misji OBWE Ertogrulem Apakanem. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele UE, USA i Rosji - czyli stron, które zawarły w Genewie porozumienie w sprawie uregulowania kryzysu ukraińskiego.

Agencja Reutera podaje, że wysłannik OBWE pojedzie jeszcze dziś do Doniecka. Według cytowanych przez Reutera przedstawicieli OBWE prorosyjscy aktywiści w Doniecku nie wykazują "woli politycznej" wycofania się.

Deszczyca w wypowiedzi dla BBC powiedział, że operacja antyterrorystyczna przeciw prorosyjskim separatystom na wschodzie kraju została wstrzymana na okres świąt wielkanocnych. - Nie będziemy obecnie używać siły przeciwko nim - oznajmił.

W Doniecku - jak relacjonuje Associated Press - prorosyjscy aktywiści przygotowują się do świętowania na barykadach przed opanowanym budynkiem administracji obwodowej. W Doniecku panuje status quo - zauważa AFP, zaznaczając, że separatyści "ignorują porozumienie" z Genewy przewidujące m.in. zwolnienie nielegalnie zajmowanych gmachów.

-Działamy dalej tak, jak zwykle. Jest z nami w środku ksiądz prawosławny i dziś wieczór będziemy świętować Wielkanoc - powiedział AFP jeden z aktywistów.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy