Prymas Polski uważa, że nacjonalizm jest herezją

Artykuł
HTTP://EPISKOPAT.PL

Podczas 26 forum ekonomicznego w Krynicy, abp Wojciech Polak wypowiedział się krytycznie na temat przenikania nacjonalizmu do chrześcijaństwa.

"Aprobata do tego typu myślenia jest niewłaściwa, a wręcz heretycka, tak nie może być. To odciąga od tego co jest istota chrześcijaństwa" - mówił abp Polak.

Przedstawiciele Kościoła Katolickiego w tym prymas Polski, przestrzegali przed wkradaniem się nacjonalizmu oraz fundamentalizmu w chrześcijaństwo.

W dyskusji pod hasłem "1050 lat - i co dalej ? Polska chrześcijańska i postchrześcijańska" wzięli udział również udział, reżyser Krzysztof Zanussi, dominikanin o. Maciej Zięba, podróżnik Marek Kamiński oraz profesor z Uniwersytetu Viadrina Jens Lowitzsch. Rozmowa była moderowana przez Juliusza Brauna.

Prymas przekonywał, że jego spojrzenie na przyszłość jest pełne nadziei. Podkreślił trzy fundamenty jakimi powinna rządzić się przyszła Polska i Europa, zaznaczone wcześniej przez papieża Jana Pawła II. Jest to ewangelia, wizja człowieka oraz wkład w historię dziejów ludów i narodów.

Nadzieją na chrześcijańskie odnowienie Starego Kontynentu arcybiskup widzi w duchowym rozkwicie młodego pokolenia, co było widoczne podczas ostatnich Dni Młodzieży w Krakowie. "Renesans katolickiej nauki społecznej jest oczekiwany, troska o człowieka i dobro wspólne. Musimy się zastanowić, co nas łączy i będzie w przyszłości łączyć" - przemawiał.

Krytycznie wobec nacjonalizmu wyraził się również dominikanin o. Maciej Zięba. Stwierdził, że jest to "pogaństwo, bezbożność i herezja. To jest niebezpieczne dla Kościoła świętego".

Źródło: m.deon.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy