Protest rolników utrudnia komunikację w centrum stolicy

Portal TV Republika, kk 19-02-2024, 16:45
Artykuł
PAP

Około 500 traktorów, ciężarówek i maszyn rolniczych dojechało w poniedziałek nad ranem do Pragi. Część pojazdów stoi przed gmachem ministerstwa rolnictwa. Policja i służby drogowe poinformowały o narastających problemach z przejazdem przez centrum czeskiej stolicy.

Traktory blokują jeden z pasów ruchu na najważniejszej trasie w mieście, tzw. magistrali. Według policji i władz Pragi nie doszło jednak do paraliżu stolicy, ponieważ mieszkańcy stolicy zrezygnowali z przemieszczania się prywatnymi samochodami. Rolnicy chcą przekazać petycję ministrowi rolnictwa Markowi Vybornemu. Domagają się m.in. odejścia od unijnego Zielonego Ładu i zmiany Wspólnej Polityki Rolnej. Często powtarzanych postulatem jest też odstąpienie od ściągania podatków od kwot otrzymywanych jako dotacje.

Około południa maszyny rolnicze przemieściły się w okolice siedziby rządu. Zorganizowano także także wiec w pobliżu gmachu Izby Poselskiej - niższej izby parlamentu.

Poniedziałkowy protest nie został zorganizowany przez duże i uznawane przez rząd organizacje rolnicze, które zdystansowały się od tej manifestacji. Izba Rolnicza i związki zawodowe zapowiedziały jednak udział w czwartkowych protestach na granicach ze Słowacją oraz Polską.Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy