Projekt ustawy obniżającej VAT na żywność już złożony

Portal TV Republika 20-11-2023, 19:45
Artykuł
Canva.com

W rejestrze projektów, które zostały wniesione do Sejmu, został wymieniony projekt ustawy obniżającej VAT na żywność z 5 do 0 proc. Obniżona stawka ma obowiązywać do 30 czerwca 2024 roku.

Na stronach sejmowych znalazła się informacja, że w poniedziałek został wniesiony projekt ustawy, obniżający VAT na żywność z 5 do 0 proc. Wniesienie projektu podczas konferencji prasowej w Sejmie zapowiadał w poniedziałek rano wiceminister finansów i poseł PiS Artur Soboń. Projekt został złożony jako przedłożenie poselskie.

Według projektu, obniżona stawka miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. Z projektu wynika, że z obniżonej stawki nie mogłaby korzystać żywność importowana.

„Utrzymanie obniżonej stawki VAT na podstawową żywność pomoże społeczeństwu w realnej walce z inflacją. Czasowa redukcja stawek VAT na te towary, w przypadku pełnego przeniesienia obniżek stawek VAT na ich ceny, efektywnie powinna pozwolić na utrzymanie cen tych towarów na obecnym poziomie” – napisali autorzy projektu w uzasadnieniu.

Zerowa stawka VAT na żywność została wprowadzone od 1 lutego 2022 r. w ramach jednej z tarcz antyinflacyjnych, których celem była ochrona społeczeństwa przed podwyższoną inflacją, wynikającą ze wzrost cen, który poprzedził rosyjską napaść na Ukrainę. 

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy