Program obchodów 77. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego. Ku bohaterom

Artykuł
Zapraszamy na obchody. O godz. 17 zatrzymaj się
Fot: Facebook/ Muzeum Powstania Warszawskiego

W niedzielę 1 sierpnia odbędą się obchody upamiętnienia tych, którzy 77 lat temu zdecydowali się walczyć o wolność z hitlerowskim okupantem. Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje obchody, które będą trwały całą niedzielę.

Obchody rozpoczną się o godz. 8.00. Wtedy to zaczną się Tajemnice Muzeum Powstania Warszawskiego, czyli jak budowałem liberatora – będzie to zwiedzanie ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego. Obchody poprowadzi Jacek Kałużny, który jest przewodnikiem Muzeum Powstania Warszawskiego.

O godz. 10 rozpocznie się wykład na wieży MPW widokowej pt. „Dzielnice walczącej Warszawy”. Wykład poprowadzi: dr Szymon Niedziela, kierownik Działu Obsługi Ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego. To szansa, aby spojrzeć na Warszawę z lotu ptaka.

Godz. 11.00 to czas na dyskusję pt. „Polityczno-dyplomatyczne tło Powstania Warszawskiego”. Udział wezmą dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, oraz dr Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Kwadrans po godz. 12 wywiad z gościem specjalnym, prof. Zbigniewem Kruszewskim „Jowisz” 

– wywiad z Powstańcem Warszawskim; emerytowanym profesorem politologii na University of Texas w El Paso, działaczem Kongresu Polonii Amerykańskiej. Wywiad poprowadzi Aleksandra Duda, przewodnik Muzeum Powstania Warszawskiego i będzie to rozmowa w języku angielskim. 

Godz. 14.00, to czas na opowieść o Wiśle. „Mosty, przyczółki, przeprawy – Wisła w Powstaniu Warszawskim” – wykład z bulwarów nad Wisłą. Wykład poprowadzi Paulina Urbańska, przewodnik Muzeum Powstania Warszawskiego.

O godz. 15 coroczna akcja „Wolność łączy”. Na ulicach stolicy będą rozdawane przypinki z symbolem Polski Walczącej. Proszę wypatrywać wolontariuszy w 120 miejscach pamięci na terenie Warszawy. Będą częste łączenia się z wolontariuszkami, które będą rozdawały przypinki przechodniom w jednym z najbardziej turystycznych miejsc Warszawy.

Godzina W i koncert piosenek. Warto czekać 

Godz. 16.40. Przygotowania do Godziny „W” z 31. piętra. – Będzie też wykład przy rondzie Dmowskiego. Prowadzi: dr Szymon Niedziela, kierownik Działu Obsługi Ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.

O godz. 17 Godzina „W” Najważniejsza chwila niedzielnego dnia.

Godz. 18.00 to czas na spacer pt. „Wielkie historie małych rzeczy”

– zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Poprowadzi Andrzej Komuda, przewodnik Muzeum Powstania Warszawskiego.

Godz. 20:30 czas na zakończenie dnia. Zapraszamy na koncert „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki”.

Zapraszamy na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem znakomitego Jana Stokłosy.

 

Źródło: www.1944.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy