Prof. Mark Coeckelbergh jednym z prelegentów na Kongresie naukowym Futurist of The Year 2024

Sylwia 12-02-2024, 16:41
Artykuł
SGMK

Prof. Mark Coeckelbergh będzie jednym z prelegentów na tegorocznym Kongresie naukowym Futurist of The Year 2024. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu edukacyjnego Dom Kopernika. Prof. Coeckelbergh to wybitny specjalista i naukowiec, ekspert w dziedzinie etyki sztucznej inteligencji, robotyki oraz technologii przyszłości.

Futurist Of The Year 2024 to trzydniowy, międzynarodowy kongres naukowy, ukierunkowany na rozwijanie i inspirowanie przyszłych liderów, a także na promowanie odpowiedzialnych i etycznych podejść do wyzwań, jakie niesie ze sobą przyszłość. Wezmą w nim udział myśliciele, innowatorzy oraz wybitni światowi eksperci z dziedziny edukacji, bankowości i nowoczesnej technologii. Kongres odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia br. w Warszawie w Ufficio Primo Kongres. Futurist Of The Year 2024 organizowany jest m.in. przez Akademię Kopernikańską, Szkołę Główną Mikołaja Kopernika, Singularity University, Fundację Edukacji i Nauki Kopernik, Akademię Jagiellońską oraz wielu innych partnerów.

Mark Coeckelbergh jest profesorem filozofii mediów i technologii na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz profesorem gościnnym na WASP-HS i Uniwersytecie w Uppsali. Pełni także funkcję kierownika ERA w Instytucie Filozofii Czeskiej Akademii Nauk w Pradze. Do niedawna prodziekan wydziału Filozofii i Edukacji. W ostatnich latach był prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Filozofii i Technologii (SPT) oraz członkiem komitetu sterującego ETHICOMP. 

Coeckelbergh to autor wielu publikacji naukowych, artykułów oraz książek. Jego najnowsze dzieła zostały przetłumaczone na wiele języków, należą do nich m.in.: „AI Ethics, The Political Philosophy of AI” oraz „Why AI Undermines Democracy and What to Do About It”. Jego prace skupiają się przede wszystkim na etyce nowoczesnych technologii, robotyce i sztucznej inteligencji i ich wpływie na społeczeństwo i otaczające środowisko. Angazuje się w wiele europejskich projektów badawczych w obszarze robotyki PERSEO, a także projektach DREAM, INBOTS, SATORI, The SIENNA Project.

Mark Coeckelbergh jest aktywnym członkiem różnych podmiotów wspierających budowanie polityki. Należy m.in. do Grupy Ekspertów Wysokiego Szczebla ds. Sztucznej Inteligencji Komisji Europejskiej, Rady Ekspertów ds. Etyki Sztucznej Inteligencji przy Austriackiej Komisji ds. UNESCO, Austriackiej Rady ds. Robotyki i Sztucznej Inteligencji oraz Austriackiej Rady Doradczej ds. Mobilności Zautomatyzowanej.

Uczestniczył w wielu debatach, konferencjach, wykładach i panelach dyskusyjnych na temat zrównoważonego rozwoju technologii oraz konsekwencji społecznych i etycznych postępu technologicznego. Będzie także jednym z prelegentów na tegorocznym Kongresie naukowym Futurist of The Year 2024. Występ profesora zaplanowany jest w pierwszy dzień Kongresu (9 kwietnia). Tego dnia wygłosi on wykład pt. „Czy przyszłość sztucznej inteligencji będzie demokratyczna?”.

Więcej informacji o Kongresie naukowym Futurist of The Year 2024 na stronie www.futuristoftheyear.com.

Źródło: Telewizja Republika/SGMK

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy