Prof. Mariusz Orion Jędrysek i jego druga twarz

Artykuł
Telewizja Republika

W programie z cyklu „Polityk też człowiek” Dominika Figurska gościła w Ministerstwie Środowiska. Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek, Główny Geolog Kraju, odkrył przed nami twarz pasjonata, sportowca i literata.

Pokazujemy różne oblicza polityka poza polityką, jakie jest Pana oblicze?

- Na początku motocykle, offroad, motorowery. Pierwszą przejażdżkę miałem mając kilka dni- tata mnie wziął na motocykl gdzieś za pazuchę. Jako 10-latek motorowerem przejechałem 550 km na ukos Polskę - z Podlasia na Śląsk. Wtedy było trochę bezpieczniej, był mniejszy ruch. Z tyłu jechał ojciec na motocyklu a ja z przodu na motorowerze. Byłem zupełnie zmęczony, ostatnie 10 km jechaliśmy bezdrożami w nocy – powiedział prof. Jędrysek.


Jeździł pan także motocyklem po zamarzniętym jeziorze, to chyba nie jest bezpieczne.

- Raz się zdarzyło, że się lód załamywał, ale zdążyłem uciec. Najważniejsze jest zachowanie rozsądku, to ma być zabawa . W motocrossie jeździ się tak, jak by się miało wywrócić ale się nie wywraca. Każdy motocyklista powinien po jeździć na motokrosie żeby mieć wiedzę jak boli wywrotka przy 40 km/h żeby mieć świadomość jak może boleć wywrotka przy 140 – stwierdził gość programu.

Sekretarz Stanu zdradził nam także, że jego dziadek był współpracownikiem Korfantego. - Mam wspólne zdjęcie dziadka z Korfantym. On walczył w 3 powstaniach – oznajmił prof. Jędrysek.

 

godlo_670

Ma Pan w swoim gabinecie piękne godło i krzyż, a nie flagę Unii.

- Służę Polsce, ona mi daje upoważnienie do działania. Jestem katolikiem z dziada pradziada- to dla mnie rzeczy najważniejsze. Jestem głównym geologiem Polski a nie Unii Europejskiej.

 

 Co udało się Panu osiągnąć w ministerstwie?

 Gdy przyszedłem do ministerstwa, był potężny chaos, pole do korupcji. Nie da się wszystkiego zrobić w 4 lata jeśli ktoś w 8 lat niszczył. budowa na ruinach jest zdecydowanie trudniejsza niż budowa od podstaw.

 

- Na początku 2012 roku mówiłem że nikt nie jest zainteresowany gazem łupkowym. Dziś musimy sprzątać, bo nikt w to nie wierzył, a nie da się tego zrobić szybko. Jest ropa z łupków Polskich. Trzeba tylko wypracować odpowiednie technologie. Są różne opory, grupy interesów, idzie z trudem ale idzie. Są osoby które z chaosu czerpią zyski - oznajmił bohater programu.

prof_ropa_670

 

Ma Pan także zainteresowania literackie.

- Tak piszę wiersze i fraszki. Stosuję tam często sarkazm – moim zdaniem sarkazm jest zdrowym przejawem życia, to daje dystans – stwierdził prof. Jędrysek.

Na zakończenie, bohater programy przekazał widzom TV Republika życzenia:

-Błogosławieństwa, odpoczynku relaksu i sarkazmu. Humor pomaga! - stwierdził prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek.

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy