Przejdź do treści
Radio Republika Gościem poranka w Radiu Republika w środę, 2 lipca, o godz. 07:08 będzie prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski.
20:50 Sejm: Marszałek Szymon Hołownia potwierdził, że na 6 sierpnia br. zwoła posiedzenie Zgromadzenia Narodowego i odbierze przysięgę od prezydenta elekta Karola Nawrockiego
Wydarzenie 2.07(środa). Od godz.15.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji! 
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Prof. Jędrysek: Staramy się dostać koncesje na ogromne zasoby den oceanicznych. To sprawa cenna geopolitycznie

Źródło: Telewizja Republika

- Nasza pozycja znacząco wzrosła i próbujemy dostać koncesje na przeogromne zasoby den oceanicznych. Oceany trzeba ostrożnie, z zachowaniem ochrony środowiska eksploatować. Chcemy teraz budować statek, pieniądze są zabezpieczone. Tylko działać - mówił o pozyskiwaniu przez Polskę koncesji na eksploatację działek oceanicznych Główny Geolog Kraju, sekretarz stanu w ministerstwie środowiska, prof. Mariusz Orion Jędrysek.

- Większością oceanu światowego zawiaduje ONZ i powołana Międzynarodowa Agencja Dna Oceanicznego, w której Polska intensywnie działa. Działka znajduje się w rejonie Clarion-Clipperton, około 3000 km na zachód od Meksyku. To działka bogata w konkrecje polimetaliczne – wanadu, molibdenu. Ta działka nie należy do Polski tylko do spółki Interoceanmetal z siedzibą w Szczecinie. Każdy z krajów wchodzących w skład spółki deleguje swojego pracownika, mniej więcej co 2 lata jest rejs badawczy. To złoże jest dobrze rozeznane i trzeba będzie przygotować się teraz do potencjalnego wydobycia - mówił prof. Mariusz Orion Jędrysek o eksploatacji działek oceanicznych.

 Główny Geolog Kraju mówił także o programie PRoGeO - Programie Rozpoznania Geologicznego Oceanów. - ProGeo to program dużo bardziej ambitny, który będzie pozwalał Polsce zyskiwać dostęp do innych działek, których Polska będzie jedynym dysponentem. Rozpoczęliśmy prace i liczę, że stosowne koncesje uzyskamy. To są relatywnie niewielkie kwoty, większe są koszty poszukiwań - twierdził prof. Jędrysek.

- Teraz po raz drugi jestem prezydentem International Seabad Authority, znowu udało się do tej instytucji wprowadzić Polskę, jesteśmy członkiem komisji prawno-technicznej przyznającej koncesje i jesteśmy także – po raz pierwszy - członkiem komitetu finansowego. Nasza pozycja znacząco wzrosła i próbujemy dostać koncesje na przeogromne zasoby den oceanicznych. Oceany trzeba ostrożnie, z zachowaniem ochrony środowiska eksploatować. Chcemy teraz budować statek, pieniądze są zabezpieczone. Tylko działać - zaznaczył sekretarz stanu w ministerstwie środowiska. - Na palcach obu rąk można policzyć kraje posiadające takie koncesje – to m.in. Rosja, Japonia, Francja, Chiny, Indie, Wielka Brytania. To sprawa cenna nie tylko gospodarczo, ale też geopolitycznie - dodał.

Mariusz Orion Jędrysek diagnozował także obecną sytuację związaną z wydobyciem gazu łupkowego. - Sytuacja się zmieniła, i to bardzo. Moją ideą od wielu lat było to, by uzyskać gaz i ropę z łupków. Przygotowałem pewien program, zacząłem w oparciu o niego wydawać pierwsze koncesje. Strategia była taka, że wydałem ok. 10% koncesji. Rząd PO wydał wszystkie koncesje i podniósł ryzyko inwestycyjne, co pozbawiło przysłowiowej „marchewki”. Ryzyko zaczęło rosnąć, wprowadzono w 2011 r. złe rozwiązania prawne i inwestorzy zaczęli się wycofywać. Dobiło sprawę to, że zaczęły spadać ceny ropy i gazu, a inne kraje bardzo zainteresowały się sprawą. Mamy ruiny, a na ruinach jest trudniej budować niż od początku - zaznaczył gość TV Republika.

Telewizja Republika

Wiadomości

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?

Sztuczna inteligencja pomoże nam rozmawiać ze zwięrzętami

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Manowska: wybory wygrał Karol Nawrocki! Prezes Sądu Najwyższego o kuriozalnej narracji bodnarowców

Politycy w Republice o chaosie po stronie władzy i kompromitacji Bodnara

Manowska: Każdy protest analizowaliśmy. Żadnego nie zlekceważono

Hołownia: 6 sierpnia odbiorę przysięgę prezydencką od Nawrockiego

Tusk zrobi porządek na granicy... ale z Ruchem Obrony Granic! Niemcy niewinni

Reparacje od Niemiec. Mocne słowa dr Kidy w Parlamencie Europejskim

Marcin Wiącek: Prezydent powinien objąć urząd w terminie

PILNE: Tadeusz Duda nie żyje. Koniec obławy w Starej Wsi

Duda i Wojtaszek w czołowej setce światowego rankingu FIDE

Śmierć Barbary Skrzypek. Skwarzyński: prokuratura to ukryła

Najnowsze

Koniec poszukiwań 57-latka. Prawdopodobnie popełnił samobójstwo

Sztuczna inteligencja pomoże nam rozmawiać ze zwięrzętami

Manowska: wybory wygrał Karol Nawrocki! Prezes Sądu Najwyższego o kuriozalnej narracji bodnarowców

Politycy w Republice o chaosie po stronie władzy i kompromitacji Bodnara

Manowska: Każdy protest analizowaliśmy. Żadnego nie zlekceważono

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy

Holandia chce zmienić prawo: nielegalny pobyt w kraju ma być karany

Bombowce B-2 mogą mieć "jeszcze jeden kurs"?