Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą powołanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej

Portal TV Republika 02-06-2023, 12:30
Artykuł
SG

W Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej G w Koszalinie gen. dyw. SG Tomasz Praga wziął udział w uroczystości podpisania przez Prezydenta Andrzej Duda podpisał ustawę umożliwiającą powstanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej, a także zmieniającej nazwy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie na Akademię Policji w Szczytnie oraz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na Akademię Pożarniczą.

– To ważny moment dla całej Rzeczypospolitej i dla jej służb. Ustawa przed chwilą podpisana ma fundamentalne znaczenie dla kształcenia formacji mundurowych – zaznaczył Prezydent.

Nasza Straż Graniczna do tej pory nie prowadziła studiów wyższych. Pozyskiwała tych, którzy wykształcenie zdobyli na innych uczelniach. Dziś uzyskuje ona możliwość kształcenia kadr przeznaczonych dla tej służby – powiedział.

Podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ustawa z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez Ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej oraz niektórych innych ustaw, umożliwia powstanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej.

Wyższa Szkoła Straży Granicznej powstanie w oparciu o funkcjonujące do tej pory zaplecze logistyczne Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie. W pierwszym roku działalności placówki zostanie uruchomiony nabór kandydatów na jeden kierunek studiów (pierwszego stopnia) – Bezpieczeństwo granicy państwowej. Jego absolwent będzie funkcjonariuszem SG w stopniu chorążego. Nabór kandydatów do szkoły ruszy już w październiku br., a rozpoczęcie kształcenia nastąpi w letnim semestrze 2024 r. Uczelnia będzie jednocześnie jednostką organizacyjną Straży Granicznej.

Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koszalinie jest w tej chwili jedną z trzech, obok Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie i Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, szkół kształcących funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Źródło: SG

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy