Prezydent podczas gali „Dla Dobra Wspólnego”: Prostymi działaniami można przynieść wiele dobra

Artykuł
Fot. Portal TV Republika

- Obszar działalności społecznej, zwłaszcza w ciągu ostatnich lat, pokazuje jak szerokie jest spektrum, w którym pomoc drugiemu człowiekowi i promowanie takich postaw i idei jest bardzo potrzebne - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas gali finałowej VI edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. Ustanowiona przez Prezydenta RP Andrzej Dudę w 2016 r. nagroda promuje postawy, działania i projekty obywatelskie na rzecz dobra wspólnego.

Duda podczas gali dziękował finalistom i laureatom nagrody, a także wszystkim tym, którzy na co dzień służą drugiemu człowiekowi.

Podkreślał, że działalność społeczna, zwłaszcza w pandemii koronawirusa, jak również doświadczenie ostatnich lat pokazuje, „jak bardzo szerokie jest to spektrum, w którym w naszym społeczeństwie ta pomoc drugiemu człowiekowi, czy pomoc pewnym ideom, ich promowanie, jest bardzo potrzebna”. Z drugiej strony – zauważył – pokazuje, „jak wiele jest tych obszarów, w których poprzez współdziałanie można budować społeczeństwo obywatelskie”.

Jak zaznaczył, wszyscy laureaci Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” w tych obszarach działają. Wskazał, że „nawet taka prosta rzecz jak wspólne kibicowanie może przez integrację przynosić radość i dobro”. Według Andrzeja Dudy takie rzeczy jak polityka przywracania pamięci może mieć duże znaczenie dla budowania tkanki społecznej, „a drobny gest wykonany w stronę drugiego człowieka ma nieraz zupełnie niespodziewaną, niesłychaną moc”. – Prostymi działaniami można przynieść tak wiele dobra poświęcając tak niewiele własnego czasu – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda wyraził zadowolenie z tego, że wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni to „zarazem ci, którzy umieją swoją działalnością zarazić innych”. – Przychodzą do nich młodzi, przychodzą wolontariusze, chcą dać swoje serce, chcą nieść dobro drugiemu człowiekowi, chcą dostrzec tego człowieka – mówił prezydent. Podkreślił, że często wyciągnięcie ręki do drugiego człowieka „jest tą wędką”. – Oni nie dostają ryby, nie przychodzą na gotowe, oni otrzymują wsparcie, które pozwala im często wrócić do normalnego życia – zaznaczył.

– To jest wielkie dzieło budowania równości, za nie z całego serca dziękuję, przede wszystkim w tych trudnych czasach, w których jesteśmy – podkreślił prezydent. Jak dodał, liczy się to, by nawet w pandemii koronawirusa nie zniechęcać się i „robić swoje dla drugiego”. – To jest właśnie wielka moc tej wspaniałej realizacji dobra wspólnego – powiedział.

Nagroda Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” została ustanowiona w 2016 r. w celu promowania postaw obywatelskich na rzecz dobra wspólnego, uhonorowania szczególnie zaangażowanych osób, organizacji pozarządowych i wartościowych przedsięwzięć społecznych budujących wspólnotę obywatelską.

Źródło: portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy