Prezydent Węgier podała się do dymisji! W tle kontrowersyjna sprawa o wykorzystanie seksualne

Portal TV Republika/jb 10-02-2024, 21:20
Artykuł
PortalX@AlertaNews24

Prezydent Węgier Katalin Novak ogłosiła dziś swoją rezygnację ze stanowiska po tym, jak znalazła się pod rosnącą presją w związku z ułaskawieniem mężczyzny skazanego za współudział w tuszowaniu sprawy o wykorzystywanie seksualne dzieci.

„Popełniłam błąd” – przyznała Novak w przemówieniu transmitowanym w państwowej telewizji. „Dziś jest ostatni dzień, w którym zwracam się do państwa jako prezydent” – dodała.

Novak ułaskawiła byłego wicedyrektora domu dziecka w Bicske na północy Węgier, skazanego na trzy lata i cztery miesiące za pomoc w tuszowaniu przestępstw pedofilskich swojego szefa. Dyrektor domu dziecka, którego ofiarą w latach 2004-2016 padło co najmniej dziesięciu nieletnich, otrzymał wyrok ośmiu lat więzienia.

Do ułaskawienia doszło pod pretekstem wizyty papieża Franciszka w Budapeszcie w kwietniu 2023 roku, ale sprawa wyszła na jaw dopiero w zeszłym tygodniu.

„Decyzja nie była trudna z powodów osobistych. Była trudna, ponieważ złożyłam przysięgę” – powiedziała w sobotę Novak. „Przepraszam tych, którzy czują się teraz przeze mnie zawiedzeni” – dodała.

Wycofanie się z życia politycznego zapowiedziała ponadto była minister sprawiedliwości Judit Varga, która miała być lokomotywą Fideszu w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jako szefowa resortu sprawiedliwości kontrasygnowała decyzję Novak o ułaskawieniu.

Krytyka pod adresem Novak narastała od tygodnia. Partie opozycyjne domagały się ustąpienia prezydent z urzędu, organizując w piątek protest przed siedzibą głowy państwa w tej sprawie. Decyzję o ułaskawieniu krytykowało też wiele organizacji pozarządowych.

Według szefa grupy parlamentarnej Fideszu Mate Kocsisa rezygnacje Novak i Vargi są dowodem, że „na prawicy błędy mają konsekwencje”.

W czwartek premier Węgier Viktor Orban poinformował o zamiarze złożenia poprawki do konstytucji, która ma zagwarantować, że ukarani za przestępstwa przeciwko nieletnim nie będą podlegać ułaskawieniu.

"Nie ma litości dla pedofilów, takie jest moje osobiste przekonanie" – powiedział Orban w filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. "Pojawiła się debata na temat uprawnień prezydenckich do ułaskawienia. W tym przypadku nie możemy się spierać, ale stworzyć jasną sytuację z jasną, jednoznaczną decyzją" – dodał.

Katalin Novak prezydentem Węgier została w maju 2022 roku. Wcześniej przez kilka lat była w gabinetach Viktora Orbana ministrem do spraw rodziny. Jest drugim prezydentem mianowanym przez Fidesz, który zrezygnował przed czasem. W 2012 roku z powodu plagiatu zrezygnował Pal Schmitt.

Źródło: Niezalezna.pl,PAP,Portal X

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy