Prezydent: Dziękuję Państwu trenerom, fizjoterapeutom i innym, którzy przyczynili się do zwycięstw naszych sportowców

Artykuł
Fot. J. Szymczuk/KPRP

Dziękuję za rozsławianie polskiego sportu, za radość, którą nam przynosicie i za to, co dajecie innym za sprawą swojej postawy. Jesteście wielcy! To niezwykłe zwycięstwa ducha i sił wewnętrznych - powiedział prezydent Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim podczas uroczystości wręczenia odznaczeń reprezentantom Polski na XVI Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio.

– Ogromnie państwu dziękuję w imieniu całego społeczeństwa za to, jak piękne nas reprezentowaliście. Dziękuję za rozsławianie polskiego sportu, za radość, którą nam wszystkim przynosicie i za to, co dajecie innym za sprawą swojej postawy. Jesteście naprawdę wielcy – powiedział Andrzej Duda.

- Cieszę się, że tych Mazurków Dąbrowskiego mogliście wysłuchać na miejscu i z całego serca wam gratuluję. Obserwowaliśmy państwa zmagania z ogromnym podziwem. (...) Morderczy trening, pot, łzy, krew i wszystko to powoduje to, że człowiek dobija do tej granicy ludzkich możliwości, granicy kontuzji. I balansuje na tej granicy cały czas, by być o ten jeden ułamek sekundy czy ten jeden centymetr lepszy, szybszy. Żeby osiągnąć wynik. Za te wyniki z całego serca dziękuję - mówił prezydent.

Za wybitne osiągnięcia sportowe oraz zasługi w działalności na rzecz krzewienia i propagowania idei olimpijskiej Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski otrzymała Natalia Partyka. Tenisistka stołowa wywalczyła w Tokio dwa medale paraolimpijskie (złoto w drużynie i brąz indywidualnie), a łącznie ma w dorobku 10 takich krążków, z czego sześć złotych.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe i za promowanie Polski na arenie międzynarodowej przyznano: Barbarze Bieganowskiej-Zając, która zdobyła złoto w biegu na 1500 m, Alicji Jeromin, która wywalczyła brąz w biegu na 200 m, mistrzowi olimpijskiemu z Tokio w rzucie dyskiem Piotrowi Kosewiczowi, złotej medalistce w skoku w dal Karolinie Kucharczyk, Maciejowi Lepiato, który wywalczył brąz w skoku wzwyż i tenisistce stołowej Karolinie Pęk, która razem z Partyką triumfowała w stolicy Japonii z Partyką, a indywidualnie stanęła na najniższym stopniu podium.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski natomiast uhonorowano: wicemistrza olimpijskiego z Tokio w szabli Adriana Castro, srebrnego medalistę tej imprezy w tenisie stołowym indywidualnie i brązowego w drużynie Rafała Czupera, zdobywcę brązowego krążka w tej samej dyscyplinie Maksyma Chudzickiego, oraz Tomasza Jakimczuka, który stanął na podium w drużynie z Czuperem, wicemistrza w biegu na 100 m Michała Derusa, trzecią w swojej konkurencji pływaczkę Oliwię Jabłońską, zdobywczynię brązu w jeździe indywidualnej na czas na handbike'u Renatę Kałużę, srebrną medalistkę w pchnięciu kulą Lucynę Kornobys, drugiego w strzelaniu z pistoletu na dystansie 25 m Szymona Sowińskiego, kulomiota Lecha Stoltmana, który sięgnął po brąz oraz parasztangistkę Marzenę Ziębę, która wywalczyła brąz w wyciskaniu leżąc w kat. +86 kg.

Źródło: portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy