Prezydent Duda: żołnierze 1920 roku bronili Polski przed dziczą [wideo]

Twitter/@prezydentpl

Dowódcy przyprowadzają tu żołnierzy, by zobaczyli, jaka jest cena wolności i niepodległości - powiedział w niedzielę na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach prezydent Andrzej Duda. Wyraził przekonanie, że współcześnie polscy żołnierze są gotowi bronić swojego kraju i nieść pomoc sojusznikom.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że większość odwiedzających w przeddzień Święta Wojska Polskiego wojskowe Powązki, to żołnierze, którzy przychodzą, „by pochylić głowę nad grobami swoich poprzedników, którzy walczyli i zwyciężyli, ale polegli”.

- Dowódcy przyprowadzają tutaj żołnierzy także po to, żeby zobaczyli, jaka jest cena wolności i niepodległości, żeby to nie było tylko abstrakcją - że żołnierz służy po to, by bronić ojczyzny – mówił prezydent przy Pomniku Poległych w 1920 roku. - Jak są dziesięciolecia pokoju wydaje się, że służba w wojsku to w zasadzie normalna praca, może nawet w lepszych warunkach. Dopiero kiedy człowiek sobie uświadom, po co ta służba wojskowa jest, to zaczyna ona być poważna – dodał Andrzej Duda.

Podkreślił, że polegli w wojnie 1920 r. „zginęli w zupełnie innych, wcześniej Polski nie było, kiedy jej los był niepewny”. - Bronili Polski przed bolszewizmem, dziczą, okrucieństwem, gwałtem, przed śmiercią, przed niewyobrażalnym bestialstwem, jakie niosła sowiecka armia. Wszyscy wiecie, że niewiele się zmieniło – powiedział prezydent.

Zapewnił, że nie wątpi, iż „polski żołnierz przychodzi uklęknąć przy grobie swojego pradziadka, dziadka, tego, który służył ojczyźnie przed nim, (…) sam również jest gotowy służyć ojczyźnie i swoim rodakom aż do śmierci”. - Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że także dzisiaj polski żołnierz służy z pełną odpowiedzialnością i gotowością obrony każdej piędzi polskiej ziemi, gotowością niesienia także pomocy naszym sąsiadom, jeżeli wezwie go ojczyzna - oświadczył prezydent.

Po apelu poległych prezydent złożył wieniec na cmentarzu prawosławnym przed Pomnikiem Żołnierzy Ukraińskiej Republiki (UNR) poległych w walkach o niepodległość Ukrainy i w wojnie polsko-bolszewickiej.

 

 

Źródło: PAP, Twitter/@prezydentpl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy