Prezydent Duda: Państwa NATO powinny zwiększyć do 3 proc. wydatki na zbrojenia. My w Polsce wydajemy na nie 4 procent!

Portal TV Republika, wch 20-04-2024, 23:25
Kancelaria Prezydenta

"Zbliża się szczyt NATO w Waszyngtonie, dlatego też w moich rozmowach z premierem Kanady dominowała tematyka bezpieczeństwa. Uważam, że państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego powinny dążyć do zwiększenia wydatków na cele wojskowe do 3 proc. PKB. Kanada znajduje się pod tym względem w awangardzie, w której jest także Polska; przypominam, że ponad 4 proc. naszego budżetu przeznaczamy na obronność" - powiedział prezydent Andrzej Duda w trakcie briefingu prasowego, który odbył się na pokładzie fregaty "Regina" w Cape Breton, drugiej pod względem wielkości bazie królewskiej Marynarki Wojennej, na zachodnim wybrzeżu Kanady.

Prezydent Polski podkreślił dobrze rozwijającą się współpracę z Kanadą - zarówno w aspekcie gospodarczym (dotyczącym m. in. kwestii energetycznych) jak i wojskowym (w Polsce przebywa obecnie około 500 oficerów armii kanadyjskiej).

- Premier Justin Trudeau pytał mnie o rozmowy, jakie przeprowadziłem z czołowymi politykami USA, w tym prezydentem Joe Bidenem i byłym prezydentem, obecnie ubiegającym się powtórnie o to stanowisko, Donaldem Trumpem. Omówiliśmy kwestie bezpieczeństwa w Europie i świecie w związku z agresją rosyjską na Ukrainę. Mamy tu jednolite stanowisko jeżeli chodzi o skuteczne przeciwstawienie się imperialistycznym atakom Rosji, która szykuje się obecnie do kolejnych działań ofensywnych, stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent odpowiedział też na kilka pytań, z których jedno, zadane przez reportera TV Republika, odnosiło się do zapowiedzi Niemiec, że chcą one "wziąć odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO". Pytany, jak odnosi się do tej "propozycji" Andrzej Duda stwierdził jednoznacznie: - Chciałbym żeby w Polsce była obecna licznie najsilniejsza armia naszego Sojuszu, a taką armią jest armia Stanów Zjednoczonych. O tym rozmawiałem i rozmawiam z czołowymi politykami USA. Równie wielką wagę przykładam jednak do rozwoju naszych własnych sił wojskowych, które będą miały taki potencjał odstraszania, by nikt nas nie zaatakował, podkreślił prezydent.

Źródło: Telewizja Republika, Portal TV Republika, wch, Twitter/Kancelaria Prezydenta

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy