Prezydent Cypru: Instrumentalizacja migracji jest nieakceptowalna

Artykuł
Anastasiadis docenił relacje Polski i Cypru już od czasów średniowiecznych
Fot. PAP/Mateusz Marek

– Powinniśmy przyjąć wspólne stanowisko unijne, że instrumentalizacja i traktowanie migracji jako narzędzia politycznego jest nieakceptowalne – powiedział prezydent Cypru Nikos Anastasiadis na konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą w Nikozji.

Anastasiadis zauważył, że wizyta polskiego prezydenta ma związek z 60-leciem nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Cypru. Akcentował także wspólne kontakty i relacje obu państw już od czasów średniowiecznych.

Przypomniał o działaniach na Cyprze archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego; podkreślał także wagę wspólnych relacji dwustronnych oraz w UE między Polską a Cyprem. Poinformował, że dziś podpisano memoranda dotyczące współpracy politycznej, w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz nauki, kultury, oświaty.

– Jesteśmy partnerami w UE, ale mamy podobne źródła niepokoju i podobne wyzwania, z którymi nasze państwa muszą się mierzyć. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że możemy w różny sposób podchodzić do problemów i wyzwań, ale są pewne kwestie, które rozumiemy i szanujemy po dwóch stronach – mówił Anastasiadis.

– Powinniśmy przyjąć wspólne stanowisko unijne, że instrumentalizacja i traktowanie migracji jako narzędzia politycznego jest nieakceptowalne i należy podjąć niezbędne środki, aby oprzeć się takim metodom stosowanym przez państwa trzecie – powiedział prezydent Cypru.

Apelował o odpowiednie ramy prawne w UE, aby wzmocnić solidarność i poczucie sprawiedliwości w państwach członkowskich w zakresie migracji. Dziękował także prezydentowi Dudzie za przekazanie przez Polskę Cyprowi „jednostek mieszkalnych” w czasie kryzysu migracyjnego.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy