Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach barbórkowych: dziękuję za waszą ciężką i niebezpieczną, ale jakże potrzebną służbę! [WIDEO]

Portal TV Republika, wch 04-12-2023, 19:00
TV Republika

Przedstawiona przez Polskę podczas szczytu klimatycznego COP 24 w Katowicach zasada Just Transition – sprawiedliwej transformacji energetycznej – jest dziś uznana i szanowana na świecie – mówił w poniedziałek w Gliwicach prezydent Andrzej Duda. Podkreślał, że najważniejszy w transformacji jest człowiek i jego potrzeby.

Prezydent uczestniczył w zorganizowanej w Gliwicach akademii barbórkowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), obchodzącej w tym roku jubileusz 30-lecia. Podczas uroczystości chwilą ciszy uczczono pamięć górników, którzy zginęli w tym roku przy pracy w kopalniach, m.in. Staszic-Wujek i Sobieski.

Do tego ostatniego wypadku, w którym zginęło czterech górników, nawiązał Andrzej Duda, który przed przyjazdem do Gliwic odwiedził kopalnię Sobieski. Prezydent przypomniał też ubiegłoroczne katastrofy w należących do JSW kopalniach Zofiówka i Pniówek. Dopiero kilka tygodni temu na powierzchnię wydobyto ciała ostatnich ofiar tragedii w Pniówku.

„Taki jest los; taki jest też element wielkiego etosu tej pracy, tego trudu górniczego, tej górniczej służby dla Polski, ale przede wszystkim dla reszty społeczeństwa. Bo rzeczywiście jest tak, że dla społeczeństwa państwo pracujecie” – powiedział górnikom prezydent. Przypomniał, że JSW produkuje szczególny węgiel – koksowy, potrzebny do wytwarzania stali.

„Węgiel koksowy, który jest niezbędny w procesie wytopu stali, jest surowcem strategicznym uznanym przez Komisję Europejską. Można śmiało powiedzieć, że dopóki jest, pewnie będzie wydobywany zawsze, bo jest niezbędny tylko nam w Polsce, nie tylko w Europie, do produkcji stali - zwłaszcza tej najlepszej, najbardziej wysokogatunkowej - ale jest potrzebny na całym świecie” – zauważył Duda, dziękując górnikom za ich pracę.

„Dziękuję wam za to codzienne zjeżdżanie na dół, za to codzienne podejmowanie ryzyka, za to codzienne pożegnanie w domu z najbliższymi, którzy po tych strasznych wypadkach, które przeżyła wasza społeczność, tak mocno wiedzą, co ta praca oznacza, i że górnik może ze swojej szychty nie wrócić do domu” – zauważył prezydent. Wskazał, iż ofiary katastrof w jastrzębskich kopalniach to często sąsiedzi i znajomi mieszkańców Jastrzębia.

„Dziękuję wam za tę służbę z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej, w imieniu całego naszego społeczeństwa. Ona jest niezbędna. Dziękuję wam ogromnie, że podjęliście decyzję, by ten trudny zawód wybrać, bardzo często idąc za tradycją rodzinną, i dziękuję wam że ją kontynuujecie. Jest ona ogromnie, ogromnie ważna. Każda służba górnicza jest niezwykle istotna. Gdyby nie była ważna, nie trzeba byłoby wykonywać tej trudnej pracy, przede wszystkim niezwykle ciężkiej” – mówił Andrzej Duda.

Dodał, że tak jak węgiel koksowy jest potrzebny do produkcji stali, tak węgiel energetyczny jest potrzebny w elektrociepłowniach, przemyśle energetycznym, do opalania gospodarstw domowych, w przemyśle chemicznym i wielu innych dziedzinach życia.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy