Prezes PGE uspokaja: w zimie Polakom nie zabraknie prądu ani węgla

Artykuł
canva.com

Takie informacje na pewno krzepią. - Prądu i ciepła w zimie nie zabraknie. Statki z węglem cały czas płyną i myślę, że w sumie ściągniemy ok. 11 mln ton węgla kamiennego - powiedział wiceprezes PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Paweł Cioch.

Wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych PGE Paweł Cioch powiedział podczas debaty zorganizowanej w ramach VIII Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie, że przed stojącą u progu zimą polska energetyka jest bardzo dobrze przygotowana do zapewnienia bezpieczeństwa przemysłowi energochłonnemu i gospodarstwom domowym. - Prądu i ciepła nie zabraknie – dodał Cioch.

Wyjaśnił, że elektrownie PGE od lat nie wykorzystywały rosyjskiego węgla, ale używały go gospodarstwa domowe i wiele elektrociepłowni, dlatego rząd wyznaczył wchodzącą w skład PGE spółkę PGE Paliwa do sprowadzenia węgla m.in. z Kolumbii, Indonezji, RPA, Australii. - Statki cały czas płyną. Myślę, że w sumie ściągniemy ok. 11 mln ton węgla kamiennego – powiedział prezes Cioch dodając, że w kooperacji z rządem i samorządami PGE rozpoczęła organizację punktów sprzedaży węgla w całej Polsce i uruchomiła infolinię dla klientów.

Mówiąc o podwyżkach cen energii stwierdził, że są one ściśle związane z działaniami Kremla i ze wzrostem cen surowców energetycznych. Poparł rządowe wsparcie dla gospodarstw domowych, rolników, samorządów i firm. - My w pełni, jako cała elektroenergetyka zawodowa, popieramy działania rządu, które znoszą obligo giełdowe, ustalają cenę maksymalną na rynku bilansującym dla poszczególnych technologii i wprowadzają cały system wsparcia dla gospodarstw domowych, rolników, samorządów i przedsiębiorstw energochłonnych - powiedział Cioch.

Prezes Węglokoks S.A. Tomasz Heryszek podał, że w zeszłym roku polskie gospodarstwa domowe i ciepłownie kupiły z Rosji ok. 8,5 mln ton węgla, natomiast tegoroczny deficyt elektrowni, elektrociepłowni, ciepłowni i gospodarstw domowych to ok. 15-16 mln ton. - W tym roku ani w przyszłym roku węgla nie zabraknie - powiedział dodając, że PGE Dystrybucja, Węglokoks i inne spółki dystrybuują węgiel w cenie od 2100 zł netto.

Zdaniem prezesa Węglokosu z powodu zaburzenia systemu handlu gazem w naszej części Europy zwiększyła się rentowność produkcji węgla kamiennego na świecie, co wpłynęło na podaż i na spodziewane spadki cen. - W perspektywie kilku-kilkunastu miesięcy ceny węgla energetycznego, przynajmniej takie są dzisiaj tendencje, będą spadać - stwierdził dodając, że na światowych rynkach widać wzrost wydobycia.

Prezes Tauron Polska Energia S.A. Paweł Szczeszek odnosząc się do celów klimatycznych i planów osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. podkreślił, że „bezpieczeństwo energetyczne jest sprawą kluczową”. - Cele klimatyczne absolutnie tak, ale nigdy nie mogą przekroczyć tej linii, która wyznacza bezpieczeństwo energetyczne kraju - powiedział.

Dwudniowy VIII Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2022 odbywa się pod hasłem „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Wojna w Europie. Polska w obliczu nowych wyzwań”. W szczycie biorą udział przedstawiciele świata polityki, gospodarki, nauki.

 

 

Źródło: PAP, Twitter/@MF_GOV_PL

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy