Premier RP: Wakacje kredytowe. Fundusz Wsparcia. Likwidacja WIBORu [wideo]

Tomasz Domański 10-05-2022, 14:21
KPRM

To na co nie było stać żadnego polskiego rządu III RP, realizuje gabinet Mateusza Morawieckiego. Premier ogłosił dziś szeroką pomoc dla kredytobiorców borykających się ze spłatą swoich zobowiązań. Wsparcie podzielone będzie na trzy filary.

Wakacje kredytowe - to aż do 8 miesięcy (4 w 2022 + 4 w 2023) przerwy w spłacie rat kredytu i wielka ulga dla wszystkich w spłacaniu zobowiązań;
 

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - to dodatkowe środki - razem 2 mld złotych - na wsparcie najbardziej potrzebujących; upraszczamy procedurę możliwości wsparcia z funduszu i składania wniosków, a co najważniejsze - można z niego korzystać już od teraz, po spełnieniu określonych kryteriów;
 
 
 
Likwidacja WIBORu - przy współpracy z bankami zostanie wypracowany nowy wskaźnik zastępujący WIBOR, dużo korzystniejszy dla kredytobiorców, dzięki czemu raty kredytów znacząco spadną, a koszty tego poniosą banki.
 


"Prawo i Sprawiedliwość to partia zwykłych Polaków a nie liberalnych elit ze środowiska Tuska i Balcerowicza. Oni zamrażali pensje - my je podnieśliśmy. Ich rozwiązania i postulaty oznaczają jedno - hiperinflację. My chcemy z nią walczyć odpowiedzialnie i realistycznie", mówił dziś Prezes Rady Ministrów.

"Zmniejszyliśmy koszty życia dla Polaków - VAT, podatki i akcyzy na energię, ciepło, gaz, paliwo i żywność. Wprowadziliśmy dopłaty do nawozów, które również wpływają na ceny jedzenia. Następnie obniżyliśmy podatki - PIT z 17 na 12% i zwiększyliśmy kwotę wolną do 30 000 zł.", podkreślił Mateusz Morawiecki.

"Czas turboliberalizmu się skończył! Musimy walczyć z inflacją wywołaną wojną i z rosnącymi ratami kredytów. W najbliższych dniach zaproponuję rozwiązania w zakresie oszczędności, które powinny być oferowane Polakom przez sektor finansowy. Pomoc dla kredytobiorców wynika wprost z wartości, w które wierzymy - solidarności społecznej. Zrobimy wszystko, by polskie rodziny były jak najlepiej chronione przed skutkami inflacji, wojny i wzrostu kosztów życia", wymienił w swoim wystąpieniu szef rządu.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy