Premier Morawiecki: wielu europejskich przywódców dało się omamić Putinowi

Artykuł
Twitter/@MorawieckiM

Premier Mateusz Morawiecki pokazuje Kanadyjczykom jak naprawdę wygląda sytuacja za naszą wschodnią granicą. „Wojna na Ukrainie ujawniła prawdę o Rosji. (...) Ale wojna na Ukrainie obnażyła też prawdę o Europie. Wielu europejskich przywódców dało się omamić Władimirowi Putinowi i jest dziś w szoku – napisał szef polskiego rządu w artykule opublikowanym w kanadyjskim dzienniku „National Post”.

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, powrót imperializmu rosyjskiego nie powinien dziwić, bowiem przez prawie dwie dekady Rosja powoli odbudowywała swoją pozycję na oczach Zachodu. „Tymczasem Zachód zamiast zachowywać rozsądną czujność, zdecydował się na geopolityczną drzemkę. Wolał nie widzieć narastającego problemu, niż stawić mu czoła z wyprzedzeniem. Europa jest dziś w takiej sytuacji nie dlatego, że była niewystarczająco zintegrowana, ale dlatego, że nie chciała słuchać głosu prawdy. Głos ten dobiega od wielu lat z Polski” - podkreślił Morawiecki w artykule w „National Post”.

„Polska nie ma monopolu naprawdę” - napisał premier, ale - jak dodał - w stosunkach z Rosją ma znacznie większe doświadczenie niż inni. W UE „równość poszczególnych państw ma jedynie charakter deklaratywny. Praktyka polityczna pokazała, że stanowiska Niemiec i Francji liczą się bardziej niż jakiekolwiek inne. Mamy więc do czynienia z formalną demokracją i faktyczną oligarchią, w której władzę sprawują najsilniejsi. Ponadto silni popełniają błędy i są niezdolni do przyjęcia krytyki z zewnątrz” - zauważył szef polskiego rządu.

Jego zdaniem „zaworem bezpieczeństwa, który chroni UE przed tyranią większości, jest zasada jednomyślności”. Szukanie kompromisu między 27 krajami, których interesy tak często są sprzeczne, „może być czasem frustrujące, a kompromis może nie zadowalać wszystkich w stu procentach. Gwarantuje jednak, że każdy głos jest wysłuchany, a przyjęte rozwiązanie spełnia minimalne oczekiwania każdego państwa członkowskiego” - wyjaśnił Morawiecki.

To już kolejna publikacja tekstu premiera Morawieckiego, który ukazał się wcześniej m.in. w takich dziennikach jak francuski „Le Monde”, niemiecki „Die Welt” czy włoska gazeta „La Repubblica”.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy