Premier Morawiecki: Lubin kojarzy się z siłą polskiej gospodarki

Portal TV Republika, wch 29-09-2023, 21:00
Artykuł
PAP

Lubin kojarzy się z siłą polskiej gospodarki. Tak, jak Lubin się rozwija, staje się coraz silniejszy gospodarczo, tak chciałbym, by cały czas rozwijała się Polska - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami dolnośląskiego miasta.

Szef rządu mówił, że "Lubin kojarzy się z siłą polskiej gospodarki". "Tak, jak Lubin rozwija się, staje się coraz silniejszy gospodarczo, tak chciałbym, by cały czas rozwijała się Polska. Aby KGHM Polska Miedź był swego rodzaju drogowskazem rozwoju Polski" - dodał.

Zdaniem Morawieckiego "nie bez powodu miedź kojarzy się bardzo często z rozwojem cywilizacji". Ale, jak mówił, "Tuskowi miedź kojarzyła się z wyprzedażą".

"W kampanii 2007 r. Tusk obiecywał, że nie dojdzie do wyprzedaży KGHM-u, a już w 2010 roku sprzedał 10 proc. KGHM-u" - przypomniał szef rządu. "Oszukał pracowników, oszukał mieszkańców Lubina i Polaków. Wtedy Polacy zdali sobie sprawę tutaj, na Dolnym Śląsku, w zagłębiu miedziowym, że muszą się bronić przed tymi oszustwami, bo groziła wtedy całkowita wyprzedaż KGHM-u. KGHM został skreślony z listy przedsiębiorstw nie do sprzedaży, de facto strategicznych" - przypomniał Morawiecki.

"My to odmieniliśmy, a konkretnie zrobił to poseł z waszej ziemi - Krzysztof Kubów - który doprowadził do wpisania KGHM na listę spółek strategicznych" - podkreślił Morawiecki. Dodał, że "PO chciała odciąć od nazwy KGHM dopisek "Polska Miedź" w 2014 roku". "Nie wiem, jak wtedy miałby się nazywać KGHM Deutsches Kupfer? Po "tuskowemu" będzie" - dodał.

"Ale my obroniliśmy przed tą czarną rzeczywistością i udało się dokonać przełomu gospodarczego, w wyniku którego poszły wielkie pieniądze na inwestycje, także w ziemię lubińską, w całą aglomerację" - podkreślił premier.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy