Premier Morawiecki: 2021 będzie rokiem odbicia gospodarczego

Artykuł
Premier Morawiecki na konferencji prasowej
PAP/Radek Pietruszka

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd przyjął projekt budżetu na rok 2021.

- 2021 rok będzie rokiem odbicia gospodarczego - zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

W dokumencie założono, że dochody wyniosą prawie 405 miliardów złotych, a wydatki - blisko 487 miliardów.

Oznacza to, że deficyt budżetowy może sięgnąć nieco ponad 82 miliardów złotych. Przyjęto poza tym, że PKB zwiększy się o 4 proc.

Szef rządu wyjaśnił, że "według metodologii unijnej nasz dług będzie oscylował wokół 60 procent PKB. Na koniec 2021 r. pewnie okaże się, że wyniesie mniej".

Dodał, że najważniejszy jest teraz dług liczony według metodologii krajowej:

- Chcemy, żeby ten limit konstytucyjny był utrzymywany. Plan w tym roku na poziomie ok. 50,4 procent PKB, a w przyszłym roku - 52,7 procent. Daleko więc jeszcze do granicy nawet 55 procent, a co dopiero 60 procent - dodał Mateusz Morawiecki.

Premier powiedział, że cała polityka społeczna zostaje utrzymana. Chodzi o wsparcie dla rodzin, dla dzieci i młodzieży oraz emerytów:

- To wsparcie jest wbudowane w deficyt budżetowy i w tę strukturę budżetu - wyjaśnił.

Jak zaznaczył szef rządu, spadek PKB w tym roku będzie może być niższy niż 3,5 proc.

- To jest bardzo dobry współczynnik. Oznacza, że nominalne PKB w niewielkim stopniu tylko ulegnie wahnięciu w dół, to poza tym dobry punkt startu na 2021 rok - podkreślił

Dodał, że Polska znajdzie się wśród tych państw Unii Europejskiej, które będą miały jedną z najpłytszych recesji. Wyjaśnił, że tarcza finansowa ogranicza to zjawisko.

Jak informował wcześniej resort finansów, w budżecie na 2021 rok są pieniądze zarówno na działania proinwestycyjne, potrzebne do dalszego pobudzania gospodarki, jak i na kontynuowanie programów społecznych, które również łagodzą negatywne skutki pandemii.

W projekcie przyszłorocznego budżetu zapisano, że inflacja średnioroczna wyniesie 1,8 procent.

Na podstawie ustawy o finansach publicznych Rada Ministrów uchwaliła projekt ustawy budżetowej i wraz z uzasadnieniem przedłoży go Sejmowi do 30 września roku.

 

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy